Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

Dansk Kennel Klubs allersidste udstilling i år blev i går afviklet i Herning. Øverst på podiet satte finske BIS-dommer Kari Jarvinen, Vi'skaly's Harlem Shake, en pyreneerhund ejet af Nina Danielson. Det er første gang den store hund vinder en BIS i Danmark, men det er bestemt ikke uvant for den med flotte placeringer. Til Crufts blev den således 2. vinder i sin gruppe. Samtidig er han dansk, svensk og nordisk vinder samt finsk champion. Dommeren var aldrig i tvivl På trods af et utroligt stærkt felt var den finske dommer Kari Jarvinen ikke i tvivl om dagens Best in Show. – Det var et nemt valg. Der er ingen i den race på det niveau. Han kom ind i ringen og sagde ”jeg er din hund nummer et, hvem vil du have på andenpladsen?”. – Han har et fantastisk hoved og en super pels, tilføjer Kari Jarvinen. En rigtig showhund Det var en rørt og glad Nina Danielson, der i går fik sin hund kåret som BIS. Skønt hun ikke selv har opdrættet Vi'skaly's Harlem Shake, så er hun ikke i tvivl om, hvorfor hun valgte pyreneerhunden som sin race. – Vi valgte racen fordi den har et dejligt temperament. Man skal nærmest spørge ham, om han vil gøre noget – du kan ikke beordre en pyreneerhund til noget, det er en meget selvstændig race, og det kan jeg godt lide. Hvorfor det netop blev Vi'skaly's Harlem Shake der i går strøg til tops, hersker der heller ikke megen tvivl om hos den glade ejer. – Han er en stærk hund med en god anatomi, og så har han bare det der ekstra. Han synes det er så sjovt! Det er resultatet af mange års hårdt arbejde. Dagens øvrige BIS-placeringer: 2. Samojedehund Cabaka’s Everything I Do, ejet af Gitte Morell og Nana Maibøll, Hillerød 3. Kerry blue terrier Shyloch Statement, ejet af Helge Kvivesen og Pål Hauge, Norge 4. Bearded collie Shetlanas Fawn Fighter Thasts Me, ejet af Jimmi Patrich Nielsen, Give

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.