Sidste chance

16-09-2011 13:40, af Tine Luther
Så er det ved at være sidste chance for at vinde premiumfoder fra Farmina. Svar på tre spørgsmål senest søndag den 18. september og deltag i konkurrencen.
Copyright Ridehesten.com

Klik på linket under billedet og besvar de tre spørgsmål – så deltager du i konkurrencen om Farmina premiumfoder. 1. præmie: 20 kg Team Breeder TOP Farmina 2. præmie: 7 kg N&D 100 % kornfri med kylling & granatæble 3. præmie: 3 kg Farmina Cibua Super Premium kvalitetsfoder Konkurrencen løber til og med søndag den 18. september. Ansatte hos Farmina, Wiegaarden og DKK kan ikke deltage. Om Farmina Farmina er et nyt navn på det danske fodermarked, men Farmina Pet Foods historie begyndte for mere end 40 år siden og er en italiensk succeshistorie, hvor tradition, erfaring og fremsyn danner basis for produkter og services. – Foderet lagerføres ikke, så produkterne er altid friske og dermed mere appetitvækkende og attraktive. Farmina har stor opmærksomhed på kvaliteten af råvarer, som leveres friske fra troværdige leverandører, primært fra Italien. – Der udføres nøjagtige kontroller af råvarerne og det færdige produkt gennem et system af sporbarhed og monitorering af produktionspartier. – Et internt laboratorium udfører analyser og samarbejder med eksterne universiteter og klinikker, hvilket muliggør undersøgelse og løsning af specifikke problemer gennem udviklingen af specielle testprotokoller, som er ernæringsrelaterede. – Alle Farminas produkter er udviklet og testet på hunde i deres naturlige og hjemlige omgivelser. Produktionsteknologier Den nye Farmina Team Breeder-serie er skabt ved hjælp af de mest avancerede produktionsog emballageteknologier og undergår omfattende kvalitetskontrol. Emballagen er skabt med teknologi, der sikrer den optimale bevarelse af næringsstoffer takket være perfekt isolation fra det eksterne miljø.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den intelligente cairn terrier

16-07-2025 07:54, af Berit Rosenfeldt

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt