Schæferhunden Lago er terapihund for krigsveteraner

09-03-2015 13:40, af Tine Luther
Den norske schæferhund Lago udvider sit virke som besøgshund for syge og ældre til også at fungere som terapihund for krigsveteraner med posttraumatisk stresssyndrom.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Lagos ejer, Tom Solberg, er Libanon–veteran, og han har ofte haft Lago med til møder i Norges Veteranforbund for Internasjonal Operasjoner. Her har han set, hvilken positiv effekt Largo har på andre veteraner. Tom Solberg forklarer, at Lago gjorde en stor forskel, når han var med til møder med veteraner. De samledes med hunden som midtpunkt, og det gjorde det meget lettere at tale om de svære oplevelserne som udsendte. Som krigsveteran kan det på mange planer være meget svært at vende tilbage til en helt almindelig tilværelse. Et andet eksempel, hvor en terapihund kan hjælpe, kan være noget så dagligdags som at gå ned ad gågaden en travl lørdag. For nogle veteraner er mængden af mennesker en stor udfordring, men ved hjælp af Lago og hans fører er det en udfordring, som kan overvindes gennem terapi. Lago, der er fire år gammel, har fungeret som besøgshund for syge og ældre i flere år, og han er snart færdiguddannet som Norges første terapihund for krigsveteraner med posttraumatisk stresssyndrom. Historien om Lago og Tom Solberg, der ikke bare glæder syge og ældre, men også hjælper krigsveteraner i hverdagen, har varmet juryen bag ”Norges dyrehelte”, der udpeges af Agria Dyreforsikring. Derfor er Lago blevet kåret som en af årets dyrehelte. Med kåringen følger 5.000 kr., som doneres til ”Nodat”, der arbejder med at uddanne flere terapihunde for krigsveteraner. – Vi i Agria ønsker at give flere dyr og mennesker den hjælp, de behøver, og det glæder os at kunne støtte Nodat, således at flere kan få glæde af de arbejde, de udfører for at uddanne frivillige terapiekvipager, siger juryleder Christian Geelmuyden fra Agria Dyreforsikring i Norge. Se foto af Lago og Tom Solberg via linket under billedet til højre. Kilde: nkk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.