Tyler Broberg og hans kones hus brød ud i flammer – først i køkkenet og ganske hurtigt i resten af huset. Parret reddede sig ud, og da de havde sikret sig, at naboerne var i sikkerhed, tog Tyler Broberg hurtigt beslutningen om at returnere til det brændende hus for at redde hans hund, Cash, ud. Kravlende på alle fire lykkedes det ham at nå ind til hunden, som han beskyttede under sit bryst, mens han fandt vej ud af flammerne igen. Redningsaktionen kostede ham alvorlige forbrændinger, især på ryggen. Der vil gå nogle måneder, før han er klar til at vende tilbage til sit arbejde. Cash fik utroligt nok ingen skader. Den lille hund er som et barn for Tyler Broberg, og at hunden er i live og uskadt holder hans mod oppe, mens brændsårene langsomt heles. The Humane Society of Utah har tildelt Tyler Broberg ” The Humane Hero award”, som er organisationens højeste hæder, for hans redningsindsats samt $1,000 til hjælp med at betale de ikke helt små lægeregninger. Tyler Broberg værdsætter æren og den økonomiske hjælp, men han fastslår, at selv uden dette ville han ikke betænke sig på at gøre det hele om igen, hvis en lignende situation skulle opstå på et senere tidspunkt. Se indslag om sagen via linket under billedet til højre. Kilde: lifewithdogs.tv
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen