Dine arbejdsopgaver som redaktør af HUNDEN bliver at planlægge magasinerne i samarbejde med kennelklubbens kommunikationskonsulent, at skrive og redigere artikler, koordinere freelancere, fotografere og varetage kontakten med vores grafiske afdeling, der layouter HUNDEN, samt at opdatere hunden.dk. Weekendarbejde må påregnes, f.eks. i forbindelse med kennelklubbens seks årlige internationale udstillinger. Det daglige mødested er som udgangspunkt Mediehuset Wiegaarden, Blåkildevej 15, 9500 Hobro. Nøgleord for din profil • Flair for at sætte tekst og billeder sammen • Flair for profilering via sociale medier • Selvstændig og fremadgående • Udadvendt og nysgerrig • Punktlig • I stand til at arbejde under pres og overholde deadlines samt budgetter • Struktureret med godt overblik • Kendskab til hundeverdenen/Dansk Kennel Klub Vores profil Wiegaarden består af et stærkt hold på ca. 25 medarbejdere. Med redaktion, grafisk afdeling, fotoafdeling og IT-afdeling er vi i stand til at løse grafiske opgaver fra A til Z. Ud over HUNDEN producerer vi magasinerne Ridehesten og Væddeløbsbladet. Se mere på wiegaarden.dk Ansøgningsfrist Din ansøgning sendes til jbr@wiegaarden.dk mærket ”Redaktør Hunden” og skal være os i hænde senest onsdag den 2. marts 2016. Eventuelle spørgsmål rettes til redaktør Tine Luther på tlf. 20 24 29 32 i tidsrummet 8.00-14.30 (bortrejst i uge 8) eller til Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver, på tlf. 20 24 29 24 efter kl. 16.00).
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet