Pas på vovsen når der grilles

03-07-2016 16:40, af Kasper Larsson
Skønt vejret i denne tid ikke just arter sig efter sommerens forskrifter, så er det unægteligt grillsæson. Og det medfører en række ting, man som hundeejer skal være opmærksom på. For når kødet syder på grillen, er det ikke kun hos os mennesker, at tænderne løber i vand.
Copyright Ridehesten.com
Grillaftener er hyggelige, men husk at passe på hunden imens. (Modelfoto: Shutterstock)

Maden Først og fremmest skal man sørge for, at alle ingredienserne til den store grillaften er uden for hundens rækkevidde. Råt kød og specielt ikke tilberedte skaldyr kan være farlige for hunden. Desuden skal man også holde frugt og grønt væk fra vovsen. Almindeligt grilltilbehør som avocado, hvidløg, løg, druer og ferskner kan være direkte gifte de firbenede. Madrester og ben kan ligeledes være farlige for hunden. Grillen Hvad end man bruger en gas-eller kulgrill, så er der fare for forbrændinger – og det gælder også for hunden. De dejlige dufte der spreder sig fra grillen, kan være uimodståelige for sultne sjæle. Det er derfor bedst at holde hunden helt væk fra fristelserne. Drikkevarerne På hyggelige grillaftener ynder vi mennesker at skylle maden ned med en kold øl, et godt glas vin eller en sodavand. Hvad enten drikkene er alkoholiske eller ej, så skal man være varsom. Først og fremmest fordi hunde selvfølgelig ikke kan tåle alkohol i samme omfang som vi mennesker, og risikerer at blive meget syge. Men også fordi vi ofte drikker de våde varer fra dåser, glas og flasker der alle kan være til fare for vores hund, hvis snuden kommer for langt frem. Varmen Når vejret er godt, trækker vi i shorts og korte ærmer. Der er ingen, der beder os om at beholde pelsjakken på. Helt så heldig er hundene ikke, der må se sig nødsaget til at bære deres pels året rundt – og det kan godt blive meget varmt, hvis solen skinner. Vær derfor opmærksom på hunden når den befinder sig udenfor til grillarrangementet og sørg for, at den har nok at drikke. Kilde: Wideopenpets.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

At få sagt ordentlig farvel

16-08-2020 10:58, af Hanne Bindslev Gregersen

I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet