Det gode vejr, vi har haft den seneste tid, har også sine bagsider – blandt andet kan det være årsag til, at giftige alger stortrives i vores søer og vandhuller. Blandt andet i Knudsø i Skanderborg Kommune og Thorsø i Silkeborg Kommune er der pt. mange blågrønalger, og kommunerne advarer derfor. Blågrønalgerne er meget påvirkelige af vejret, så mængden af dem reduceres hurtigt, hvis vejret er dem imod. Algerne producerer giftstoffer, som kan give udslæt og hudirritationer, hovedpine, svimmelhed, mavesmerter, opkast og diarré. Man kan undgå gener ved at følge disse simple regler: • Bad aldrig, hvis vandet er så uklart, at du ikke kan se dine egne tæer, når du vader ud, eller hvis vandet er grumset af fnug eller striber. • Bad ikke i bræmmer af sammenskyllede alger og lad ikke børn lege eller soppe i alger, der er skyllet op på strandbredden. • Lad ikke børn eller dyr drikke af algeholdigt vand • Lad ikke hunde svømme i algeholdigt vand Brug øjnene, følg med i lokalpressen og evt. på din kommunes hjemmeside for at sikre dig, at I undgår algefyldt vand. Se mere om alger på Naturstyrelsens hjemmeside (link under billedet til højre)
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.