Det gode vejr, vi har haft den seneste tid, har også sine bagsider – blandt andet kan det være årsag til, at giftige alger stortrives i vores søer og vandhuller. Blandt andet i Knudsø i Skanderborg Kommune og Thorsø i Silkeborg Kommune er der pt. mange blågrønalger, og kommunerne advarer derfor. Blågrønalgerne er meget påvirkelige af vejret, så mængden af dem reduceres hurtigt, hvis vejret er dem imod. Algerne producerer giftstoffer, som kan give udslæt og hudirritationer, hovedpine, svimmelhed, mavesmerter, opkast og diarré. Man kan undgå gener ved at følge disse simple regler: • Bad aldrig, hvis vandet er så uklart, at du ikke kan se dine egne tæer, når du vader ud, eller hvis vandet er grumset af fnug eller striber. • Bad ikke i bræmmer af sammenskyllede alger og lad ikke børn lege eller soppe i alger, der er skyllet op på strandbredden. • Lad ikke børn eller dyr drikke af algeholdigt vand • Lad ikke hunde svømme i algeholdigt vand Brug øjnene, følg med i lokalpressen og evt. på din kommunes hjemmeside for at sikre dig, at I undgår algefyldt vand. Se mere om alger på Naturstyrelsens hjemmeside (link under billedet til højre)
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet