Nyt radioprogram om hunde

08-11-2014 07:59, af Tine Luther
Fra i dag, lørdag den 8. november kl. 10.05, sender Radio24syv det ugentlige program "Et Hundeliv" med Anette Røpke som vært.
Copyright Ridehesten.com
Anette Røpke er vært det nye radioprogram "Et Hundeliv". (Foto: Radio24syv)

Hvis hunden er menneskets bedste ven, så er dyreadfærdsspecialisten Anette Røpke så afgjort hundens bedste ven; ingen kan som hende sætte ord på hundens verden, og hvis man vil vide, hvad der foregår inde i hovedet på sin hund, er det Anette Røpke, man skal tale med. Men Anette Røpke er meget mere end blot en hundehvisker: Hun har et imponerende bagkatalog af viden om hundens verden og er på niveau med den nyeste forskning indenfor området. Men hun er også en menneskekender, hvilket er nødvendigt at være, for når man snakker om hunde, snakker man selvfølgelig også om deres ejere. Fra lørdag den ottende november kl. 10.05 sender Radio24syv det ugentlige program "Et Hundeliv" med Anette Røpke som vært. Her taler hun med lytterne om deres hunde, både i studiet og gennem telefonen, og desuden går hun i dybden med hundens verden og stiller skarpt på forskellige facetter af et hundeliv. 550.000 danskere holder hund Og hvorfor så det? For det første fordi Anette Røpke er et fund som vært og virkelig evner at formidle viden om hunde på en overraskende, underholdende og begavet måde. For det andet fordi hunde er et område, som fortjener langt mere opmærksomhed, end det får i mediemøllen; 880.000 danske familier har kæledyr, hvoraf 550.000 holder hund - hvilket gør hunden til Danmarks mest udbredte kæledyr. En milliardindustri Der er tale om en milliardindustri - i 2010 brugte danskerne omtrent 3,6 milliarder kroner på deres kæledyr, og alt peger på at dette beløb kommer til at stige - eller som Ekstra Bladet fornylig har formuleret det i en rubrik: "Danskerne har fået hundegalskab". Hunden har simpelthen fået status som et ekstra medlem af familien, og hvis det virkelig er sådan fat, kan det synes mærkeligt, at stort set ingen medier beskæftiger sig regelmæssigt med hunde. Det gør Radio24syv noget ved, når "Et Hundeliv" med Anette Røpke får premiere lørdag den ottende november kl. 10.05.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.