Da de nye ændringer i hundeloven, blev vedtaget i sommeren 2010, besluttede man, at loven skulle tages til nærmere eftersyn efter 3 år for at se, om der er behov for justeringer. Justitsministeriet har uden om hundeudvalget besluttet at udarbejde en observationsliste, for racer der kan give grund til at skulle omfattes at forbuddet. Disse racer vil indtil evalueringen af hundeloven få særlig opmærksomhed, dog uden retsvirkninger. Det vil sige, at ejere af disse hunde ikke skal foretage sig noget særligt i denne anledning. Dansk Kennel Klub har modtaget observationslisten med følgende racer fra Justitsministeriet: anatolsk hyrdehund bullmastiff cane corso italiano cao fila de sao miguel dogo canario iberisk dogge (ikke en race, men en samlebetegnelse, red.) maremma mastin espanol mastino napoletano polski owczarek podhalanski rottweiler staffordshire bull terrier Dansk Kennel Klub ønsker ikke at kommentere listen, da klubben ikke ønsker at blive taget til indtægt for den. Dog har Dansk Kennel Klub meddelt Justitsministeriet, at det klubben mener, at det eneste relevante redskab er at oprette et register, hvor alle hundesager kan noteres og registreres. Kilde: Dansk Kennel Klub
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.