Ny bog til hundefolket: ”Aggressivitet hos hunde”

24-09-2011 08:30, af Tine Luther
Kerstin Malms nye bog er et godt redskab til nuværende og kommende hundeejere, instruktører og adfærdsbehandlere. Den giver en god indsigt i problematikken omkring aggressivitet hos hunde samt mange løsningsforslag via forskellige eksempler.
Copyright Ridehesten.com

Fra ”Aggressivitet hos hunde”: Det er ikke enkelt at finde frem til årsagen bag en hunds aggressivitet. Når vi accepterer det, får vi lettere ved at behandle aggressivitet på en konstruktiv og frugtbar måde. Man skal vise hunden respekt ved ikke bare kritikløst at dømme den, men i stedet prøve at forstå årsagerne og tage udgangspunkt i dem. Det er ikke usædvanligt, at hunde viser en eller anden form for aggressivitet, men det er ofte enkeltstående tilfælde og ikke særlig alvorligt. En del hundeejere oplever, at hunden er besværlig og f.eks. gør og gør udfald mod andre hunde. Mange af disse problemer skyldes som udgangspunkt ikke aggressivitet. Aggressiviteten er en følgevirkning. Om forfatteren Kerstin Malm Kerstin Malm er filosofidoktor i etologi med speciale i hunde. Hun har en lang, praktisk erfaring i arbejde med problemhunde og holder foredrag, kurser og seminarer om emnet. Bogen er den tredje og sidste i en serie: ”Hunden, mennesket og relationen” ”Angst- og separationsproblemer hos hunde” ”Aggressivitet hos hunde” Vejl. udsalgspris er 250 kr. Ved køb af alle tre bøger i serien, får man den ene gratis. Udkommer den 24. september og kan købes via www.tro-fast.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?