Ny bog om opdræt

30-07-2011 10:20, af Tine Luther
Hanne Mathiasen har forfattet en omfattende og uundværlig bog for enhver, der gerne vil opdrætte hundehvalpe: ”Hundeopdræt – med omhu og omtanke”
Copyright Ridehesten.com

”Hundeopdræt – med omhu og omtanke” henvender sig både til DEN UERFARNE, der står overfor et kuld hvalpe for første gang og til DEN ERFARNE, der gerne vil opnå bedre resultater med sit opdræt. Indeholder afsnit om hele processen fra de første overvejelser om at få et kuld hvalpe, vurdering af tæven, valg af avlshannen, parring, drægtighed, fødsel og tiden med hvalpene. Derudover indeholder bogen vejledning i de praktiske gøremål, indføring i genetik og afsnit om målrettet avl m.m.. Hanne Mathiasens budskab er klart: Hundeopdræt er en spændende og fornøjelig udfordring. Målet er at bevare og forbedre vore hunderacer ved at opdrætte typiske, fysisk og mentalt sunde hunde. Det lykkes ikke ved tilfældigheder, men kræver tværtimod omhu og omtanke. Bogen er udgivet i samarbejde med Dansk Kennel Klub. Vejledende udsalgspris: 320,- Den er i A4 format. Indbundet. 144 sider. Over 200 farvebilleder og 40 illustrationer med over 70 racer repræsenteret. Bogen kan købes hos DKK (dog først i webshoppen fra uge 32)og på www.forlaget-mathiasen.dk Om forfatteren Hanne Mathiasen, som siden 1975 har opdrættet først Old English Sheepdogs og derefter Tibetanske Terriere under kennelnavnet Cheerio. Hun er endvidere ophavsmand til bøgerne: • ”Hundeudstillinger - en herlig hobby”. • ”Tibetansk Terrier - racehunde i Danmark”. • ”Tibetan Terriers - The Little People”.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?