Lørdag formiddag forsvandt hvalpen Luca fra sit hjem i Øster Bjerregrav ved Randers. Siden har ingen set hende, men der arbejdes fortsat på højtryk med forskellige scenarier.
Blandt andet er Hundefangerne og andre ved at gennemsøge lokalområdet for spor efter Luca, men der arbejdes også på en teori om, at Luca kan være stjålet.
Ulla Samsøe fra Hundefangerne slår dog fast, at andre tager sig af at undersøge, om Luca kan være stjålet, og imens fortsætter arbejdet med at finde den lille hvalp.
Mandag var der sat en sporhund på opgaven. Sporhunden gav kraftigt signal ved familiens maskinhus, men der var ingen Luca at finde.
Derudover har der været gang i drone, varmesøgende kameraer samt store koordinerede eftersøgninger. Men fortsat uden held, og det er ret bekymrende, at der ikke har været nogen, der har set den lille hund.
På et tidspunkt kom det frem, at der var set en person i Maxizoo i Randers bærende på en hund, der kunne være Luca. Dette spor er nu undersøgt, og det var ikke Luca, manden havde under armen.
Efter diverse opslag på Facebook at dømme er alt sat ind i eftersøgningen, og alle myndigheder og organisationer er blevet kontaktet.
Der er lavet en facebookgruppe til eftersøgningen af Luca. Den finder du ved at trykke her.
Nu håber vi så, at denne artikel kan være med til at finde Luca.
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Jeg har altid elsket dyr og især hunde. Efter flere år med brugshunde som rottweiler og malinois faldt jeg pladask for den franske bulldog, og det blev starten på et fantastisk eventyr med mange oplevelser og venskaber til følge.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.