Blaze, er er en siberian husky, har ikke lyst at blive lukket ud i sin kennel, ser man tydeligt på den meget omtalte video, der i skrivende stund er set på YouTube af ikke mindre end 8.945.896 personer. Blaze viser meget tydeligt med sit kropssprog, at den ikke har intentioner om at følge sin ejer, der gentagne gange forsøger at få hunden med ud i kennelen. Og i tilgift tager hunden sine talegaver i brug. ”No, noo…” lyder det tilsyneladende gang på gang. Men nej, hunde kan ikke tale, selvom det kan lyde sådan, siger Björn Forkman, professor og biolog ved Københavns Universitets Institut for Produktionsdyr og Heste. Han er ikke i tvivl om, at Blaze forstår, hvad den skal – og at den ikke har lyst til det – men forklarer, at mange dyr er i stand til at imitere vores ord, uden at have den fjerneste idé om, hvad det betyder. Lige præcis huskyen er i øvrigt karakteriseret ved at bruge mange lyde i deres kommunikation, men Forkman påpeger, at selvom det kan lyde, som om hundene rent faktisk siger ord, så er det tilfældige lyde, de udstøder – lyde, som mennesker tillægger mere mening, end de reelt har. Forkman mener ikke, at hunden forstår sætningen om, at den skal ud i kennelen – men at den kan aflæse sin ejers kropssprog og dermed ved præcis, hvad der skal foregå. Han mener dog godt, at hunde muligvis kan forstå enkelt ord som mad og ud – men altså uden at de selv kan frembringe dem. I øvrigt udtaler han, at hunde slet ikke har behov for at forstå vores ord – det er så eminente til at afkode vores kropssprog, at de ikke behøver det. SE VIDEOEN AF DEN "TALENDE" BLAZE VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: videnskab.dk
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.