Blaze, er er en siberian husky, har ikke lyst at blive lukket ud i sin kennel, ser man tydeligt på den meget omtalte video, der i skrivende stund er set på YouTube af ikke mindre end 8.945.896 personer. Blaze viser meget tydeligt med sit kropssprog, at den ikke har intentioner om at følge sin ejer, der gentagne gange forsøger at få hunden med ud i kennelen. Og i tilgift tager hunden sine talegaver i brug. ”No, noo…” lyder det tilsyneladende gang på gang. Men nej, hunde kan ikke tale, selvom det kan lyde sådan, siger Björn Forkman, professor og biolog ved Københavns Universitets Institut for Produktionsdyr og Heste. Han er ikke i tvivl om, at Blaze forstår, hvad den skal – og at den ikke har lyst til det – men forklarer, at mange dyr er i stand til at imitere vores ord, uden at have den fjerneste idé om, hvad det betyder. Lige præcis huskyen er i øvrigt karakteriseret ved at bruge mange lyde i deres kommunikation, men Forkman påpeger, at selvom det kan lyde, som om hundene rent faktisk siger ord, så er det tilfældige lyde, de udstøder – lyde, som mennesker tillægger mere mening, end de reelt har. Forkman mener ikke, at hunden forstår sætningen om, at den skal ud i kennelen – men at den kan aflæse sin ejers kropssprog og dermed ved præcis, hvad der skal foregå. Han mener dog godt, at hunde muligvis kan forstå enkelt ord som mad og ud – men altså uden at de selv kan frembringe dem. I øvrigt udtaler han, at hunde slet ikke har behov for at forstå vores ord – det er så eminente til at afkode vores kropssprog, at de ikke behøver det. SE VIDEOEN AF DEN "TALENDE" BLAZE VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: videnskab.dk
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.