Lille dims giver luft i parkerede biler

31-07-2012 21:36, af Tine Luther
Ingeniørstuderende har i samarbejde med Dansk Dyreværn Århus opfundet en lille dims, der monteres i bilens bagklap, så den kan stå på klem, selvom bilen er låst. Det giver luft til hunde, der opholder sig i parkerede biler, og bevirker et lidt mere komfortabelt ophold – men selvfølgelig er det ikke noget aircondition, og man skal stadig være særdeles varsom ift., hvor og hvor længe bilen parkeres.

Brødrene Jesper og Anders Pedersen, begge ingeniørstuderende, har udviklet den såkaldte Dogcooler, som er et afstandsstykke til montering i låsedelen i bilens bagklap. Dogcooleren bevirker, at bagklappen låses, selvom den står åben med en pænt stor sprække. Sprækken kombineret med en åben siderude vil give luft i bilen. Vi mennesker kender alle ubehaget ved at sidde i en parkeret bil om sommeren – den bliver umådelig hurtigt varm. Men faktisk når ubehaget hundene langt hurtigere, end det når os, og der skal ikke mere end et kvarters tid til i en 40 grader varm bil, før en hund begynder at blive dårlig. Dogcooler kan købes hos Dansk Dyreværn Århus. En del af pengene fra salget går til at støtte foreningens arbejde med forbedring af dyrs vilkår. Se et kort filmklip med Dogcooler via linket under billedederne til højre. Kilde: stiften.dk

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Roskilde: Simone løb igen med sejren i juniorhandlingfinalen

11-05-2025 18:15, af Cecilie Friis Amstrup

For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.

Nu er billederne fra Roskilde online

16-05-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.