Hvorfor lugter en våd hund så dårligt?

09-01-2023 09:49, af Astrid Holtet og Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 er startet rigtig vådt. Derfor er der nok også mange hundeejere, der får en lidt træls oplevelse i næsen, når de snuser til hundepelsen. Men hvorfor lugter en våd hund så dårligt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dette år har indtil videre været voldsomt vådt. 

Derfor er der nok også mange hunde, som i år har været lidt ekstra våde i pelsen, og med en våd hundepels følger også en træls lugt. Herunder kan du læse, hvorfor hundens pels lugter så dårligt i våd tilstand.  

Alle hundes pels er opholdssted for millioner og millioner af mikroorganismer, herunder forskellige bakterier og gærsvampe. De fleste af disse mikroorganismer er fuldstændig ufarlige, men i takt med at de vokser og formerer sig, danner de ildelugtende organiske stoffer, som visse phenoler og aldehyder. Lugten af hund er kompleks. Lugter du til stofferne enkeltvis, vil du formentlig ikke opfatte dem som lugtende af hund, men sættes de sammen på en helt bestemt måde, giver det den karakteristiske lugt.

Produktionen af disse stoffer sker hele tiden, men mange af dem sætter sig fast i hundens pels, og kun en begrænset mængde frigives til omgivelserne. Det er de frigivne organiske stoffer, vi opfanger med næsen og registrerer som lugten af hund. Sætter vi næsen godt ned i pelsen og suger ind, kan vi registrere væsentligt flere af stofferne, og derfor opleves lugten kraftigere.

Når hunden så bliver våd, sker der noget. De organiske stoffer løsnes fra pelsen og i takt med at vandet fordamper frigives de til omgivelserne. Dermed kan de nu nå din næse i en langt højere grad end før, og det er derfor den våde hund lugter mere end den tørre.

Så næste gang du kommer ind fra en regnvejrsdag og entréen fyldes af en liflig duft af hund, så kan du takke de mange millioner mikroorganismer, der lever i pelsen.

 

 

Læs også

Odense: Hund finder ti efterladte killinger

02-07-2020 11:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag viste en hund fornemt næsearbejde, da den på sin gåtur fandt ti efterladte killinger i en skraldespand

Lugt på flaske – vores lugt…

30-06-2017 07:11, af Anne Ekenberg

Alt hvad amerikanerne gør, kommer jo før eller siden til Danmark. Det sidste nye er vores egen lugt – på flaske…

Hunde skaber af billede ud fra lugte

25-10-2021 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.