Hvor gammel er din hund?

03-02-2017 15:14, af Kasper Larsson
Den gængse idé om, at et menneske-år er lig med syv hunde-år er en noget forsimplet forklaring

Siden 1950’erne har det været alment kendt, at ét menneske-år svarede til syv hunde-år. Denne meget simple omregningsmodel har været dominerende i forbløffende lang tid, men virkeligheden er langt fra så simpel. Men hvor stammer 7:1 års-reglen fra? En forklaring kunne være, at ideen blev etableret på et tidspunkt, hvor gennemsnitsalderen for et menneske var omkring 70, og at hunde rundt regnet blev i omegnen af 10 år gamle. En mere præcis måde at omregne hunde- til menneske-år er således: De første 15 år hos et menneske svarer til det første leveår hos en hund. Andet leveår for hunden svarer til omkring ni menneske-år Herefter svarer hvert år til ca. fem hunde-år. Men selv denne mere udfoldede model er for simpel, for der er mange faktorer der spiller ind; herunder race, størrelse og energiniveau. Små hunde lever som regel længere tid end de større racer, og derfor bliver man nødt til at differentiere, når man skal udregne hundens alder i menneske-år. Læs også: Hvorfor bliver små hunde som regel ældre end store hunde? Forskere er i højere grad begyndt at dykke ned i spørgsmålet om, hvordan hunde ældes i takt med, at hundeelskere søger nye måder at forlænge tiden med deres pelsede bedsteven. The Dog Aging Project er et initiativ, der ved hjælp af geriatri undersøger, hvordan man kan forsinke aldring og fremme en længere- og sund levetid hos hunde. Det har ført til den oversigt, du kan finde i højre side, hvor du mere præcist kan omregne din hunds alder i menneske-år. Men husk på, at der er stor forskel på race og individ, og at selv denne model er forsimplet og baseret på estimater. Kilde: AKC.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.