Studiet der er udgivet i tidsskriftet Evolution, Medicine & Public Health er det største af sin slags og bruger data fra over 21.000 hunde på tværs af racer og blandinger, skriver Videnskab.dk.
Dataene har hjulpet forskerne med at optegne hvad der er sundt for hunde – og hvad der ikke er. Og resultaterne er tydelige - hunde har det allerbedst når de er sociale med andre hunde eller os mennesker.
— Det viser, at ligesom mange sociale dyr – inklusiv mennesker – kan det være rigtig vigtigt for hundens sundhed at have flere sociale ledsagere, forklarer Brianah McCoy i en pressemeddelelse. Han er biolog ved Arizona State University og har været med til at lave studiet.
Forskerne undersøgte også om der var en sammenhæng mellem indkomstniveau og hundens sundhed. Her var betydningen ikke nær så stor som med socialt samvær. Desuden fandt de at flere børn i hjemmet kunne kobles op på en negativ sundhedspåvirkning - mest sandsynligt fordi familien dermed har mindre tid til at passe deres hund.
Hunde er specielt interessante at undersøge fordi vi er tæt knyttede til dem og giver dem mere omsorg og opmærksomhed end mange andre kæledyr - og efter denne udmelding burde vi måske bruge lidt mere tid med vores logrende venner mens de stadig er her.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.