Hundes sædkvalitet er gået i hundene

18-08-2016 15:54, af Kasper Larsson
Vores firbenede venners sædkvalitet er på kraftig retræte. Over de sidste 26 år er bevægelsesevnen for fem forskellige hunderacers sæd faldet med op imod 30 procent
Copyright Ridehesten.com
De sidste 26 år er hundes sædkvalitet dalet med op i mod 30 procent. Det er endnu ikke kritisk, men kan blive det, hvis udviklingen fortsætter. (Modelfoto: Shutterstock)

Således viser et nyt studie ifølge nytimes.com. Selv om vores hunde stadig befrugter succesfuldt, er det et skridt i den forkerte retning, muligvis også for os mennesker, da vi sameksisterer i de samme miljøer. Hvis den kritiske deroute fortsætter, kan det på et tidspunkt skade hundenes reproduktive evner – og det er noget vi skal være opmærksomme på. – Hundene, som deler vores hjem, er udsat for den samme forurening, som vi er. På den måde er hundene en vagtpost for menneskets eksponering, siger Richard G. Lea, lektor i reproduktiv biologi ved School of Veterinary Medicine and Science på University of Nottingham, til nytimes.com. Imellem 42 og 97 hanhunde deltog årligt i forsøget, der startede i 1988 og sluttede i 2014. Studiet fandt sted på et center for handicappede, hvor hundene indgik som en del af hverdagen som servicehunde. De fem racer i studiet var labrador retrievere, golden retrievere, curly coated retrievere, border collier og schæfterhunde. Forskerne fra University of Nottingham indså at dette var en unik forskningsmulighed, og begyndte således i 1988 at studere hundenes sædkvalitet. Fandt kemikalier i hundenes testikler Det forskerne fandt i hundenes testikelvæv, var ikke sunde sager. Blandt andet fandt de kemikalier, der blev brugt i elektriske transformere, maling og plastik. Samme kemikalier er også blevet fundet i hundemad, både våd- og tørkost. Koncentrationer af kemikalierne er over de seneste tre år også fundet i hundenes sæd. Dette nye studie støtter op om ældre forskning, der viser lignende sammenhænge mellem miljømæssige påvirkninger og menneskets dalende sædkvalitet. Kilde: BT.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene