Hundens syn

20-01-2012 13:31, af Tine Luther
Hundens syn adskiller sig fra menneskets på flere måder.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Eftersom hunden og mennesket har brug for at se forskellige ting, er hunde- og menneskeøjne forskelligt opbygget. Øjets nethinde, der er afgørende for, hvad man kan se, består blandt andet af to forskellige typer synsceller. Dels er der tap-cellerne, der er afgørende for farvesans og det skarpe syn – og dels er der stav-cellerne, der er sammenkædet med lysstyrke, og derfor har betydning for, om man er i stand til at se i mørke eller ej. Farvesansen Farvesansen er langt bedre hos mennesket end hos hunden. Det skyldes, at vi har langt flere tap-celler, end hunden. Dermed ikke sagt, at hunde slet ikke kan se farver som tidligere antaget. Nu ved man, at de kan se farver i et eller andet omfang. Hunden ser godt i tusmørke Eftersom vores familiehundes forfædre var aktive i morgen- og aftentimernes tusmørke, har det været vigtigt, at de kunne se på disse tidspunkter. Derfor er hundes øjne indrettet med mange stav-celler, som gør dem i stand til at se i tusmørke. Desuden indeholder hundeøjne en lysreflekterende hinde. Hunden ser primært bevægelser Hundens øje er indrettet til at opfange bevægelser, og den kan derfor have vanskeligt ved at genkende ting, der står stille. Dette faktum udnyttes af en del byttedyr, som står stille som saltstøtter de første sekunder efter, at en hund har fået øje på dem. Når de øjner chancen stikker de af – og så får hunden ofte øje på dem. Dette giver byttedyrene et forspring. Måske har du oplevet, at din hund ikke lige genkender dig, hvis du står stille et stykke fra den. Men bevæger du dig, vil den få øje på dig og genkende dig på grund af dine bevægelser. Nogle forsøg med hyrdehunde har fastslået, at visse hyrdehunde er i stand til at registrere hyrdens bevægelser så langt som på en hel kilometers afstand. Kilde: hundeleksikon.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse