Hunden som Thor bed

18-03-2013 11:18, af Maja Golles
Dyrlæge er ckokeret over de skader, Thor har forvoldt
Copyright Ridehesten.com
Screendump fra www.sn.dk / Frederiksborg Amts Avis, der viser hunden, som Thor bed i september 2012. Se hele artiklen via linket herunder, hvor du kan se flere billeder af hunden.

Thor-sagen har gennem flere måneder bølget frem og tilbage. Senest er det også blevet til en leder i Hunden fra Dansk Kennel Klubs formand, Jørgen Hindse - en leder, der er blevet bragt på Hundens facebook-side og som har afstedkommet en del kommentarer - bl.a. fra en læser, der efterlyser en kommentar fra den dyrlæge, der behandlede den hund, som Thor bed. Det får du en snert af her - sammen med et billede af den pågældende hund: - Jeg er som dyrlæge chokeret over omfanget af bidsårene, og de skader de har forvoldt på hunden, skriver dyrlægen i den attest, der i første omgang lå til grund for politiets vurdering af at lade Thor aflive. Læs mere om sagen i Frederiksborg Amts Avis via linket. Sagen om Thor er i øvrigt nu færdigefterforsket af Den Uafhængige Politiklagemyndighed. Statsadvokaten har nu overtaget sagen og skal afgøre, om der skal rejses tiltale mod politimanden, der uden at have få lovet fjernede Thor fra internatet, hvor hunden afventede sin skæbne. Kilde: Frederiksborg Amts Avis.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.