På blot et par timer fik dommerpanelet – bestående af dyrlæge Lise Rovsing, tidligere folketingsmedlem Naser Khader og realitypersonligheden Emma Kost – kåret dagens store vinder. Det blev den unge hanhund Meyer af racen american bully XL, der i finalen stod over for en virkelig skøn gravhund. Dommerne havde en hård opgave med at vælge, men til sidst løb Meyer med sejren, til stor jubel fra publikum.
Vinderen kunne tage hjem med en præmie ud over det sædvanlige: to overnatninger i en af Boeslunde Campings hyggelige hytter for to personer og to hunde, inkl. el og slutrengøring. Hovedpræmien var sponsoreret af Kennel Lauenborg’s og Boeslunde Camping.
Selvom der kun kunne være én samlet vinder, blev alle hunde og ejere fejret med lækre sponsorpræmier, og i løbet af dagen blev der også uddelt særpriser som ”Dagens charmetrold”, ”Dagens mest nuttede” og ”Dagens smarteste”.
Arrangøren var ovenud tilfreds: – Sikke en hundefest vi havde i lørdags på Boeslunde Camping til SfCOEB’s første hundematch. Stemningen var helt fantastisk, og vi kunne ikke have ønsket os en bedre dag, lyder det fra bestyrelsesmedlem Mia fra SfCOEB.
Boeslunde Camping, der i forvejen er kendt som en af Danmarks mest hundevenlige campingpladser, dannede den perfekte ramme for dagen, hvor både store og små hunde fik lov til at vise sig frem – og publikum kunne nyde et par hyggelige timer i selskab med klubbens to racer, old english bulldog og continental bulldog, samt mange andre hunde.
Med den store opbakning tør SfCOEB allerede nu godt love, at dette ikke bliver den sidste hundematch.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Her får du en hjertevarm artikel fra november 1981
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025