Hunde sat ind i kampen imod væggelus

14-08-2014 14:00, af Tine Luther
De arbejdende hunde har mange specialområder. Et af de nyere er at finde væggelus.
Copyright Ridehesten.com
Væggelus er ikke velkomne gæster! Specialtrænede hunde kan hjælpe med at spotte de små kryb. (Foto: Shutterstock)

Hunde blive et mere og mere populært våben imod væggelus. Trænede hunde kan hurtigt opsnuse de små parasitter. I både USA og England har man anvendt hundene et stykke tid, og svenske Tina Krulle Ringfoss, der arbejder i skadedyrbekæmpelsesfirmaet Vilson, jager væggelus med hund både på vandrehjem, hoteller og hos privatpersoner hinsidan. Hun mener, at det kan føles mindre pinligt for privatpersoner at rekvirere en hund, hvis man har mistanke om, at man har fået væggelus, fremfor at få et fremmed menneske til at gennemrode ens hjem i jagten på eventuelle ubudne gæster. Tina Krulle Ringfoss understreger, at man ikke behøver at føle sig som en gris, hvis man har fået væggelus. Det har intet med skidt at gøre – men med rejsevaner. Jo mere, vi rejser, desto flere parasitter som f.eks. væggelus får vi med os hjem, forklarer hun til expressen.se. Jo, vores 4–benede venner har mange talenter! Kilde: expressen.se

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green Damsgaard

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende