Hund og ejer faldt 5 m ned ad skrænt

06-07-2012 09:11, af Maja Golles
Tidligere på ugen faldt en hund ned ad en stejl skrænt ved Mårup Kirke ved Lønstrup. I et forsøg på at redde hunden faldt ejeren også ned ad skrænten og endte på en afsats, han ikke selv kunne komme fra
Copyright Ridehesten.com
Hund og ejer blev fanget på en skrænt og måtte reddes op igen af beredskabet fra Hjørring i Nordjylland tirsdag aften. (Modelfoto: Hunden.dk)

Tirsdag aften var Christian Grønbech fra Hjørring sammen med sin familie ude at lufte hunden Basse. Familien nød naturen ved skrænten ved Mårup Kirke, da Basse pludselig får øje på vandet og bare vil ud til det nu og her. Hunden overser, at familien befinder sig på en stejl skrænt højt oppe over vandet, og den bliver så vild efter at nå vandet, at den får bristet hundesnoren. Uden line ryger Basse udover skrænten 5 m ned og lander på en afsats, hvor den bliver fanget. Christian forsøger forsigtigt at kravle lidt af vejen ned til hunden, samtidig med at familien forsøger at lokke den op igen. Forsøget ender med, at Christian mister fodfæste og tager den flere meter lange tur ned ad skrænten ligesom Basse. Her er de to fanget sammen på afsatsen, og de kommer først op igen, da beredskabet fra Hjørring kommer og trækker dem op med et tov. Kilde: Nordjyske.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og hundestjernen - 12. December

12-12-2025 09:00, af Anne Egede

Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.