Hund løber på kunstige ben

20-12-2014 14:56, af Tine Luther
En hund, der blev født med deforme forben, har fået et helt nyt liv takket være benproteser i stil med dem, professionelle, benamputerede løbere anvender.
Copyright Ridehesten.com
Se Derby løbe ubesværet på sine "nye ben" via linket nedenfor. (Sceendump fra YouTube)

Den amerikanske hund Derby er født med helt deforme ben, der kun tillod ham at kravle. Han blev adopteret fra et dyreinternat af Tara Anderson, der flere gange havde set billeder af ham og var blevet meget rørt. Til sidst besluttede hun sig for at tage sig at hunden og hjælpe ham. I begyndelsen fik Derby en slags vogn med to hjul spændt på de forkrøblede forben, så han bedre kunne komme rundt. Det var dog ikke optimalt – hans bevægelsesfrihed var begrænset, og han kunne ikke lege med andre hunde. Derfor besluttede Tara Anderson, der er produktchef hos 3D Systems, og hendes hold i virksomheden at fremstille et sæt proteser til hunden i stil med dem, de laver til professionelle, benamputerede løbere. Efterfølgende blev Derby adopteret at parret Sherry og Dom Portanova, som er ude at løbe med Derby hver dag. SE VIDEO AF DERBY VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE.

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fællesudstilling samler de danske nationalracer i Strøby

17-09-2025 07:00, af Redaktionen

En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.