Hund i brombærkrat genforenet med ejer

15-02-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag startede, hvad der kunne have været en ulykkelig historie. Heldigvis udviklede den sig positivt og endte lykkeligt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Sydøstjyllands Politi

Søndag aften klokken 18.57 udsendte Sydøstjyllands Politi et tweet om, at der var fundet en lille sød hund i et brombærkrat nær det lukkede og nedbrændte Fakkegrav Badehotel ved Vejle Fjord.

Bomuldshunden var noget medtaget efter at have siddet fast i sin flexiline i krattet, og politiet efterlyste i tweetet ejeren til den lille hund.

Efter at have udsendt tweetet fik Sydøstjyllands Politi massevis af henvendelser fra borgere, der tilbød alt fra at passe til hunden til ejeren var fundet til rent faktisk at adoptere den bortløbne lille stakkel.

Det blev ikke nødvendigt for ordensmagten at gøre brug af borgernes gode intentioner. Tirsdag klokken 11.04 udsendte Sydøstjyllands Politi endnu et tweet, hvor de oplyste, at hund og ejer var genforenet.

I samme tweet takkede politiet for opmærksomheden og de venlige tilbud.

Læs også

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Politi efterlyser ejer af shar pei blandinger

30-01-2024 13:59, af Anne Cecilie Sohl

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af to hunde fundet i Grindsted den 29. januar 2024.

Genkender du denne hund?

30-10-2023 20:37, af Anne Cecilie Sohl

Syd- og Sønderjyllands Politi har fundet en tæve på Sønderborgvej i Tumbøl i Aabenraa Kommune.

Hund og ejer genforenet efter 12 år

22-10-2019 10:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikanske Katheryn Strang fik forleden et opkald, som hun har ventet på i 12 år

England: Hund fundet otte år efter at være stjålet

18-01-2022 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 2013 blev Cassie, der er en cocker spaniel, stjålet fra sine ejere. Nu er Cassie genforenet med sin familie

Seloy: Mareridtet er slut

27-08-2022 17:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går aftes blev Birgit Seloy genforenet med Sine to mopshvalpe, der var blevet stjålet ved et indbrud torsdag

Stjålet hund er hjemme igen

30-07-2013 13:49, af Tine Luther
En yorkshire terrier blev i lørdags stjålet foran et supermarked på Fyn. I formiddags blev den fundet og genforenet med sin familie.

Øl genforener hund og ejer

04-02-2020 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En noget speciel genforening udspillede sig for et par uger siden i USA, hvor en ejer blev genforenet med sin hund efter tre år

Boston terrier genforenet med ejer

18-07-2022 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag kunne Mads Forsberg Jensen afsløre, at den boston terrier, vi også har efterlyst her på hunden.dk, er blevet fundet

OPDATERING: Mor genforenet med hvalpe

06-09-2021 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har fået indleveret en tæve, som har født hvalpe inden for den sidste uge. Hvalpene er nu fundet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Snart må din hund igen løbe løs på stranden

29-09-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Fra den 1. oktober ophæves snorepligten på de danske strande, og mange hundeejere glæder sig til frie poter i sandet

Græskar – en sund efterårsgodbid til din hund

01-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt