Hovedpinepiller koster kæledyr livet

24-09-2015 08:27, af Tine Luther
Danske kæledyrsejere giver deres dyr panodiler og lignende hovedpinepiller. Men i stedet for at hjælpe dyrene ødelægger medicinen leveren, så de i værste fald må aflives.
Copyright Ridehesten.com

Har din hund eller kat ondt i leddene og svært ved at gå, eller virker den generelt utilpas og dvask, ja, så kan man vel godt give den et par panodiler, ikke sandt? Svaret er klart nej – men det ved mange danske hunde- og katteejere ikke. I stedet smertebehandler de deres kæledyr, som de kurerer sig selv, nemlig med smertedæmpende medicin til mennesker. Og det sender løbende kæledyr over hele landet akut på dyrehospitalet, fortæller dyrlægerne hos AniCura. Lever nedbrudt på 12 timer "Fire til fem gange om måneden, året rundt, modtager vi – altså bare ét ud af mange dyrehospitaler på landsbasis - hunde eller katte, som er alvorligt syge af hovedpinepiller eller anden smertestillende medicin til mennesker. Folk er ganske enkelt ikke klar over, at f.eks. bare en halv panodil kan dræbe ens kat. Især katte er ikke i stand til at nedbryde medicinen i leveren i modsætning til os mennesker. Enkelte bliver så syge, at vi må aflive dem på stedet, fordi leveren er ødelagt. Det kan ske allerede kun 12 timer efter, at de har fået hovedpinepillen," siger Jens Eslau, adm. direktør hos AniCura Københavns Dyrehospital. Ifølge dyrehospitalet er det faktiske tal for dyr, der får smertelindrende medicin til mennesker, sandsynligvis langt større, da dyrehospitalet kun modtager alvorl Piller i foderskålen Dyreejerne knuser typisk en 500 milligrams panodil eller ipren ned i foderskålen. Enkelte dyr bliver akut syge og må hasteindlægges. Helt konkret er det stoffet paracetamol, der bl.a. findes i panodiler, pinex og pamol, som dyrene ikke kan tåle for store mængder af. Katte må maksimalt indtage 50-60 milligram paracetamol pr. kg kropsvægt. Vejer en kat fire kilo, svarer det til 200-240 milligram eller en halv hovedpinepille. Får de mere, dør de. Hunde kan maksimalt tåle ca. 100 milligram for hvert kilo, de vejer. Vejer hunden 10 kilo og modtager to panodiler, kan det altså blive fatalt. "Har ens hund eller kat smerter, skal de have lægemidler produceret specifikt til dyr. Men er man kommet til at give sin hund eller kat hovedpinepiller, bør man straks søge hjælp hos sin dyrlæge. Dyret må gerne gylpe, men stikker man selv sine fingre ned i halsen, risikerer man at blive bidt, så det anbefaler vi ikke. Ved paracetamolforgiftning behandler vi med medicin, der stabiliserer leveren, samtidig får dyret masser af væske, foder og gerne ekstra ilt," siger Jens Eslau. Har din hund eller kat fået en hovedpinepille? Det skal du holde øje med: • Dit kæledyr er apatisk og måske trist • Mangler appetit • Kaster op eller savler • Har åndenød og hurtig puls • Slimhinder bliver blålige eller lilla • Der er blod i urinen, der bliver rød, orange eller brun. Kilde: AniCura

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet