Hjortehundedag 2019

28-10-2019 08:41, af Jeanette Clausen, racerepræsentant

Vi har modaget denne fine reportage om Hjortehundedagen 2019. Husk, at vi altid er interesserede i at modtage tekster og billeder fra jer, når I har været til et arrangement. Vi kan jo ikke være alle steder, selvom vi gerne ville

Copyright Ridehesten.com
Foto: Kaj Frøling

Hjortehunden, hvis tidligere navn var Skotsk Hjortehund er kendt som en” Karen Blixen hund”. De fleste som har læst forfatterens bøger og har set filmen ”Mit Afrika” med Meryl Streep i hovedrollen som Karen Blixen, ved at hun havde Hjortehunde. Mindre kendt er det nok at Karen Blixen opdrættede racen og faktisk havde adskillige Hjortehunde i sit liv i Afrika. Jeg mener at hun har været en god ambassadør for racen og derfor skulle årets Hjortehundedag afholdes på, Rungstedlund, hvor Karen Blixen voksede op og er begravet.

Fire Hjortehunde og tolv mennesker mødte op ved Karen Blixen museet d. 13 oktober. Vi gik tur sammen i den smukke park og lunden, som var iklædt de fineste efterårsfarver. Der var nogle af de tobenede som havde haft Hjortehunde i mange år, nogle i få år, nogle var førstegangsejere og nogle mødte op fordi de var interesserede i at høre om og opleve racen. Hjortehundene var repræsenteret i forskellige aldersgrupper og alderspræsidenten fylder 10 år i år.

På gåturen fotograferede Kaj Frøling hundene i de smukke omgivelser. Efter gåturen blev der spist brunch i Karen Blixen Cafeen, imens hundene slappede af i bilerne.

Det blev en helt vidunderlig og interessant dag i Hjortehundens tegn. For intet er mere interessant end når hundeejere deler erfaringer og oplevelser med hinanden. Foder, motion, racefæller, singlehund, skader, sygdomme, unge hunde , gamle hunde, levealder og det svære farvel var blot nogle af samtaleemnerne, som var krydret med ejernes egne oplevelser og historier. What´s not to like? Det er et lærerigt forum hvor vi alle oplever noget, som vi bærer med os på vores livs Hjortehundevej.

Tak for endnu et flot fremmøde til Hjortehundedag i Myndeklubben. Jeg glæder mig allerede til næste år og tager gerne imod ideer og forslag til vores Hjortehundedag 2020.

Lad mig afslutte med det berømte racecitat af Karen Blixen:

Copyright Ridehesten.com
Foto: Kaj Frøling

Læs også

Fredagsquiz: Hvad ved du om hjortehunden

28-08-2020 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er der igen fredagsquiz. Denne gang om hjortehunden

Udstyr til giganter

15-05-2012 17:19, af Tine Luther
Den 1. maj 2012 åbnede Danmarks første hundebutik, der er specialiseret i tilbehør til gigant racerne dvs. grand danois, irsk ulvehund, skotsk hjortehund, mastiff, new foundlænder, sankt bernhard etc.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse