Udstyr til giganter

15-05-2012 17:19, af Tine Luther
Den 1. maj 2012 åbnede Danmarks første hundebutik, der er specialiseret i tilbehør til gigant racerne dvs. grand danois, irsk ulvehund, skotsk hjortehund, mastiff, new foundlænder, sankt bernhard etc.
Copyright Ridehesten.com
Marianne Bahl har gennem mange år fundet det vanskeligt at finde udstyr, der er stort nok til hendes grand danois'er. Det har fået hende til at slå sig på salg af udstyr til gigant-racer. (Foto: privat)

Baggrunden for at åbne denne lille butik er, at indehaveren, Marianne Bahl, siden 1997 har haft grand danois og altid haft problemer med at få ting til dem i den rette størrelse. Det være såvel hundesenge, foderstativer, halsbånd som hundelegetøj mm. I begyndelsen købte Marianne Bahl ting til sine hunde via internettet men selv her var det svært at finde noget til dem. – De få ting, jeg fandt, var altid spredt ud over adskillige internetshops og senge til giganterne var stort set umuligt at opspore – specielt hvis det de også skulle være til rimelige priser, fortæller Marianne Bahl. – I en årrække købte jeg ting til hundene på udenlandske udstillinger, for underligt nok, så var mulighederne for at finde noget til i de store størrelser større her. Jeg havde ofte bestillinger med fra andre hundeejere, der også havde giganthunde, og der, ligesom jeg, havde problemer med at finde noget til deres hunde herhjemme. Mine hunde er nu ved at være oppe i årene og er på vej på ”pension”, så mine ture til udenlandske udstillinger bliver færre og færre, men behovet for tilbehør til vores dejlige gigant-hunderacer er der stadig, så derfor åbner jeg nu en butik for dem og deres ejere. På hjemmesiden www.giantdogsshop.dk vil man kunne se varesortimentet som selvfølgelig hele tiden vil blive udvidet, og selve butikken vil være at finde på nogle af de store hundeudstillinger i Danmark samt udstillinger for de enkelte specialklubber.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller