Heltehund redder dreng med Downs syndrom indespærret i tørretumbler

17-11-2016 15:47, af Kasper Larsson
Som tak for hjælpen fik hunden Teddy serveret en god, saftig bøf til aftensmad
Copyright Ridehesten.com
Heltehunden Teddy reddede sin menneskebror Riley fra at blive kvalt i familiens tørretumbler. (Foto: privat)

Søndag blev hunden Teddy forkælet. Han fik nemlig serveret en saftig bøf til aftensmad af sine ejere i byen Bangor, Nordirland. Årsagen til den overdådige middag var en symbolsk tak for hurtig og beslutsom handling fra hunden, da familiens søn med Downs syndrom, af ukendte årsager endte i tørretumbleren. Således skriver Dagens.dk. Teddy er en blanding mellem en cockerspaniel og en pudel – en potent blanding der mikser selvstændighed med intelligens og hengivenhed. Femårige Riley Gedge-Duffy slap med sit liv i behold, men fik forbrændinger på armene og i ansigtet, da han endte som ufrivillig gæst i den tændte og varme tørretumbler. Rileys mor var i færd med hovedrengøringen af huset, hvorfor støvsugeren overdøvede den usædvanlige lyd, der kom fra tørretumbleren. – Men hun blev hurtigt klar over at noget var galt, da Teddy begyndte at gø. - Vores hund gik amok og advarede hende ved at løbe rundt og gø. Min kone blev klar over, at der var noget galt, siger faderen til den uheldige dreng til BBC. Moderen styrtede hen til tørretumbleren. Maskinen var via et automatisk program begyndt at ”tørre” drengen, der lå og tumlede rundt inde i den. - Hun trak ham ud, og det betød ingenting, at det var med hovedet eller fødderne først, siger faderen og fortsætter: Jeg kan garantere jer, at Teddy får en mørbradbøf til aftensmad! Den forskrækkede og tilredte dreng blev hastet til Ulster Hospital i Dundonald, hvor han modtog behandling for sine forbrændinger. En ambulancefører fortalte de skræmte forældre, at man kvæles efter at være fanget bare fem minutter i en tørretumbler. Heldigvis havde familien og Riley en vogter i deres hund Teddy. Riley slipper sandsynligvis med skrækken og en masse blå mærker. Kilde: Dagens.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.