Greve: Forgiftninger meldt til politiet

23-10-2020 12:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fem mistænkelige dødsfald på 15 dage har fået politikerne i Greve Kommune til at reagere, og sagen er nu meldt til politiet

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Torsdag havde Teknik og Miljøudvalget i Greve Kommune et punkt på dagsordenen om dødsfald blandt hunde i kommunen. Det var formanden for udvalget, Mortan Martinsson fra Dansk Folkeparti, der havde bragt sagen for udvalget.

Sagen drejer sig om fem hundedødsfald i kommunen i perioden fra 24. august til 8. september, altså på godt to uger.

Fælles for hundene var, at de alle var sunde og raske, og at de op til deres dødsfald var blevet luftet inden for et område på cirka 7,5 kilometer ved Køge Bugt.

Vi har tidligere skrevet om tre af sagerne, men siden er der kommet to ekstra dødsfald til.

Det er endnu ikke slået fast, hvad dødsfaldene skyldes udover, at flere af hundene tydeligt har vist tegn på forgiftning.

Der har været flere teorier i spil. Man har blandt andet været bekymret for, at hundene er blevet forgiftet af rottegift, mens en anden teori er gået på, at der har været blågrønne alger i Køge Bugt.

Tidligere har kommunen været ude og sige, at man ikke fra kommunens side har lagt rottegift ud i det område, og derfor går spekulationerne også på, om dødsfaldene kan være forårsaget gennem en bevidst handling fra en eller anden person.

Herunder får du en hjerteskærende video, hvor du blandt andet kan se Otto, der fandt sin hund, Happy, døende, da han kom hjem fra skole.

 

Læs også

Politiet tager sag om døde hunde alvorligt

29-10-2020 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Greve tager politiet nu affære for at opklare sagen om de døde hunde i området

Lone har en hundebørnehave, fordi hun ikke kan få nok hund

13-12-2017 08:51, af Marie Helene Rigård Rohleder

Lones liv går op i hund. Foruden de 4 finske lapphunde som huserer i hjemmet, ejer og driver hun Køge Bugt Hundebørnehave, hvor hun henter, passer og bringer folks hunde 

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen