Glæd dig til det nye HUNDEN

13-09-2018 14:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge rammer Danmarks vuffende månedsblad de danske postkasser. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Copyright Ridehesten.com

Septembernummeret af HUNDEN er lige på trapperne og du kan sagtens glæde dig. Denne artikel er selvfølgelig en smule farvet og ikke ret objektiv, men læs bare videre.

Forsiden af bladet må kandidere til den bedste forside i år. Her sidder fine Lærke og kysser sin hund Nella. Lærke lider af cerebral parese og hun har svært ved at koordinere musklernes bevægelser i venstre side. Derfor er der mange hverdagsting, som er svære for den unge pige. Siden hun har fået socialhunden Nella, har hendes liv taget en helt ny drejning. Du kan læse hele historien om Nella og Lærke i HUNDEN.

Vi var slet ikke i tvivl om, at Lærke skulle have lov at pryde forsiden, selvom bladet også indeholder en artikel om en af landets absolut største stjerner.

Da det endnu var sommer var HUNDEN nemlig på besøg hos Ghita Nørby, som åbenhjertigt fortalte om sit forhold til hunde. Det var en rigtig god dag hjemme i hendes have.

Du kan også læse en fin artikel om sporten dog diving, som må siges at være en sport for vaskeægte vandhunde. Sporten opstod i USA i 1997 og er nu langsomt på vej mod Danmark.

Du får selvfølgelig også alt det gode fra den dejlige hundeudstilling på Bornholm. Læs blandt andet om de glade vindere, om en sydafrikansk juniorhandler og se de mange gode billeder fra udstillingen.

I den mere triste ende, kan du læse en oplysende artikel om mavedrejning, som er en frygtet lidelse hos mange hundeejere, da den i yderste konsekvens kan koste hunden livet. Læs om symptomerne og om, hvad der sker i maven på hunden under en mavedrejning.

Vi håber, du bliver glad for det nye blad, og husk du altid er velkommen med ris/ros og gode ideer på bkn@wiegaarden.dk

Magasinet HUNDEN udkommer 10 gange om året til alle medlemmer af Dansk Kennel Klub

Læs også

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

Årets Hundefotograf 2025 er kåret

12-12-2025 15:00, af redaktionen

Månedens vindere af fotokonkurrencen 2025 i magasinet HUNDEN deltager automatisk i konkurrencen om at blive Årets Hundefotograf 2025, hvor der kæmpes om præmier fra Gilpa til flere tusind kroner.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker tillykke til de dygtige fotografer.

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.