CatoSenteret i Son i Akershus tilbyder fysisk rehabilitering. I genoptræningsarbejdet indgår den 4–benede hjælper labradoren Fendi med stor succes. Fendi, der stadig er under oplæring, hjælper via forskellige fysiske øvelser patienterne med at genvinde balancen, styrken i arme og ben, koordinationen – og ikke mindst selvtilliden. Fendi bruges til al mulig forskellig slags træning - det er kun fantasien, der sætter begrænsninger for, hvordan hunden kan indgå i arbejdet. Lære at gå med Fendi som hjælper En af de patienter, der har stor glæde af træningen med Fendi, er 10–årige Amalie Olsen Lunde. Hun har siddet i kørestol på grund af sygdom og er nu ved at lære at gå igen. Hun finder stor støtte i hunden og føler, at hun klarer træningen bedre, når Fendi er med. Også Fendi synes tilfreds med sin rolle i træningen, som bliver udført med logrende hale. Vurdering af genoptræning med hund CatoSenteret har i samarbejde med Antrozoologisenteret gennemført en undersøgelse, hvor 13 patienter mellem 16 og 23 år deltog. Tolv af de tretten gav udtryk for, at hunden bidrog til, at deres fysiske formåen blev bedre. 61 % af de ansatte mente, at patienterne blev i bedre humør af at træne med hunden. Læs mere og se flere billeder via linket under billederne til højre. Kilde: abcnyheter.no
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.