Gæt - og støt!

15-12-2015 14:12, af Tine Luther
Gæt hvor mange hunde, Dyrlæger uden Grænser når at operere i Thailand i januar - og vind præmier.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyrenes SOS

Som hunden.dk tidligere har fortalt, arrangerer dyrlæge Mogens Østergaard Hansen endnu engang et gadehundeprojekt i Asien. Turen går til Thailand, og en gruppe dyrlæger og veterinærsygeplejersker vil arbejde for egen regning for at forbedre de dårlige kår for hundene. Du har nu mulighed for at støtte projektet, samtidig med at du kan vinde præmier! Du kan nemlig gætte på, hvor mange hunde de når at få opereret i de 3 uger, hvor de arbejder i Thailand. Her skal de neutralisere, vaccinere og øremærke et stort antal hunde for de to organisationer Soi Dog Foundation og DogChance. For at det ikke bliver helt urealistiske gæt, så kan vi oplyse, at målet er 1000 hunde, men der kan være meget store forskydelser, da man aldrig ved, hvad der sker, når man er der. Sygdom, mangel på hunde, pludselig travlhed, ja alle mulige faktorer er der! For at afgive dit bud, skal du købe lodder i Dyrenes SOS's webshop (link under billedet til højre). Køb af et årsmedlemsskab i Dyrenes SOS (kr. 360,00) giver 5 lodder. Køb af enkeltlod (kr. 100,00) giver 1 lod. Du skal huske at afgive dit bud under “Ordre Bemærkninger”, som står lige efter at du har indtastet dine faktureringsoplysninger i webshoppen. Husk også at følge Dyrenes SOS på Facebook, så kan du “like”, “del” og følge arbejdet – og hvor mange hunde de når at operere under turen til Thailand. De fine præmier er: 1. præmie: Et års forbrug af VetPro foder til din hund eller kat. 2. præmie: En smartbox efter eget valg til en værdi af max. kr. 1.000,00. 3. – 10. præmie: T – shirt fra Dyrenes SOS. Sidste frist for deltagelse er 4. januar 2016 kl. 24.00. Det med småt: Hvis der er flere vindere med samme bud, så trækkes der lod blandt dem. Bestyrelsesmedlemmer og deltagere i Thailandsturen må ikke deltage i konkurrencen.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse