Der er dømt hundetopmøde i Fredericia, når de smukkeste, største, mindste og mest sjældne hunde stiller hinanden stævne. Og mødet er allerede i gang! Weekenden står i hundens tegn, og hvad end du er udstiller, opdrætter, udøver, eller blot interesseret i menneskets bedste ven, så har Fredericia noget at byde på. Hunde i alle afskygninger, både sjældne og de mere kendte racer, hundeudstyr som du ikke anede du- eller hunden stod og manglede, og foder, der kan tilfredsstille selv den mest kræsne snude. Der er stadig fuld gang i udstillingsringene, så du har fortsat muligheden for at se de smukkeste hunde, Danmark har at byde på, blive vist frem i ringen. Er du til show på den store klinge, så begynder udstillingen i Store ring kl. ca. 15. Her vil de bedste af de bedste konkurrere mod hinanden om at blive Best in Show. Vel mødt i Fredericia, Messe C.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.