Forsøgsdyr afløst af kunstig mave

26-01-2011 08:59, af Anne Kristine Tollestrup
30 hunde har mistet deres titel som forsøgsdyr og er blevet erstattet af en kunstig mave.
Copyright Ridehesten.com
Kristeligt Dagblad viser på deres hjemmeside den kunstige mave, der har erstattet 30 forsøgshunde. (Foto: Kristeligt Dagblad)

På den internationale medicinalvirksomhed AstraZeneca ER i England har forskerne formået at genskabe det yderst komplicerede fordøjelsessystem fra mennesker ved et netværk af gummislanger, beholdere, filtre og ventiler. Dette nye vidunder fungere så præcist, at det har betydet, at virksomhedens 30 forsøgshunde er blevet arbejdsløse – faktisk er den britiske afdeling for forsøgshundene nedlagt. Førhen lagde hundene krop til, når ny medicin skulle testes for at se, hvordan pillerne reagerede. For hver ny pille blev der tidligere brugt op til 12 hunde til forsøgene. I det nye system med den kunstige mave hældes pillerne i toppen af slangesystemet, hvor forskerne herefter kan følge og måle, hvordan de bliver opløst og optaget. For forskerne er det vigtigt at finde ud af, om medicinen bliver opløst på den rigtige måde og kommer ud i blodbanerne, da den ellers ingen effekt har. Også sunde og raske mennesker bruges til forsøgene. Dog kan noget medicin være giftigt for folk, der ikke lider af en sygdom. Eksempelvis ved test af kræftmedicin har hundene spillet en vigtig rolle. Foreløbig er det dog kun forsøgene med medicinens opløsning i systemet, den kunstige mave kan bruges til. Selve udviklingen af ny medicin kræver stadig mere omfattede forsøg. Kilde: kristeligt-dagblad.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.