Forsøgsdyr afløst af kunstig mave

26-01-2011 08:59, af Anne Kristine Tollestrup
30 hunde har mistet deres titel som forsøgsdyr og er blevet erstattet af en kunstig mave.
Copyright Ridehesten.com
Kristeligt Dagblad viser på deres hjemmeside den kunstige mave, der har erstattet 30 forsøgshunde. (Foto: Kristeligt Dagblad)

På den internationale medicinalvirksomhed AstraZeneca ER i England har forskerne formået at genskabe det yderst komplicerede fordøjelsessystem fra mennesker ved et netværk af gummislanger, beholdere, filtre og ventiler. Dette nye vidunder fungere så præcist, at det har betydet, at virksomhedens 30 forsøgshunde er blevet arbejdsløse – faktisk er den britiske afdeling for forsøgshundene nedlagt. Førhen lagde hundene krop til, når ny medicin skulle testes for at se, hvordan pillerne reagerede. For hver ny pille blev der tidligere brugt op til 12 hunde til forsøgene. I det nye system med den kunstige mave hældes pillerne i toppen af slangesystemet, hvor forskerne herefter kan følge og måle, hvordan de bliver opløst og optaget. For forskerne er det vigtigt at finde ud af, om medicinen bliver opløst på den rigtige måde og kommer ud i blodbanerne, da den ellers ingen effekt har. Også sunde og raske mennesker bruges til forsøgene. Dog kan noget medicin være giftigt for folk, der ikke lider af en sygdom. Eksempelvis ved test af kræftmedicin har hundene spillet en vigtig rolle. Foreløbig er det dog kun forsøgene med medicinens opløsning i systemet, den kunstige mave kan bruges til. Selve udviklingen af ny medicin kræver stadig mere omfattede forsøg. Kilde: kristeligt-dagblad.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.