Narturområde på Amager bliver brugt af forskruede hundeejere, der træner deres muskelhunde, ved at lade dem jagte dyrene i området. Man har været nødt til at aflive et får akut, grundet de svære skader, dyret havde på strube og snude, forårsaget af en aggressiv hund. På Amager er der rig mulighed for at mærke årstiderne skifte og opleve de charmerende efterårsfarver på træerne. Naturcenter Amager danner ofte rammerne for hyggelige spadsereture, og supplerer frisk luft til byboerne. Samtidig er det en yndet destination for daginstitutioner, da børn her får lov til at opleve dyrene, der hører til i Naturcentret. Desværre er Naturcentret også blev en populær destination for de mere lyssky typer og hundeejere, der på kynisk vis udnytter området til en afstumpet form for hundesport. TV2 Lorry skriver, at to får er blevet skambidt af løsslupne muskelhunde – af den eneste årsag, at det tilsyneladende behager de kraftfulde hundes ejere. – Det er mit indtryk, at det her gøres bevidst, fordi nogle synes, at potentialet i de her kamphunde skal forløses. Hundene er jo lavet til aktion, så ejerne mener åbenbart, at de skal have lov til at gøre skade på sagesløse husdyr, fortæller naturvejleder Jes Aagard til TV 2 Lorry. Den 29. september blev vejledere fra centret tvunget til at foretage en aflivning af et får, da dyrets liv ikke stod til at redde, grundet de store skader, hundene havde forvoldt. I sidste uge skete det så igen. Torsdag fik forbipasserende øje to mænd, der slap deres muskelhund fri i området. Flere får blev jagtet af hunden, der til sidst fik fat i et af dyrene, der blev bidt i hovedet. Heldigvis er fåret uden for livsfare, men måtte behandles med penicillin. Hos Naturcenter Amager er man forarget over de voldsomme og forfærdelige episoder. – Det ene bid var så kraftigt, at kraniet blev knust på fåret, fortæller Jes Aagaard til TV 2 Lorry. I samme ombæring opfordrer han besøgende til at holde øje med de farlige og aggressive hunde – og ikke mindst deres afstumpede ejere. På de sociale medier truer medejer og skovfoged Sven Norup også hundenes ejere med at skyde de hunde, der jagter deres får. Kilde: Dagens.dk
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.