Fødevareministeren lancerer hundepakke

08-03-2013 12:50, af Tine Luther
Det skal ikke længere være lovligt at skyde omstrejfende hunde, og reglerne for hunde, der skambider andre hunde, skal revurderes. Det er nogle af elementerne i en ny hundepakke fra fødevareminister Mette Gjerskov, der vil genskabe trygheden omkring hunde – både for ejerne og alle andre.
Copyright Ridehesten.com
Fødevareministeren mener ikke, det er en holdbar løsning at give borgerne, at de kan skyde en hund, der strejfer, uden at den skader andre dyr eller mennesker, lyder det blandt andet i pressemeddelelsen om hundepakken. (Modelfoto: Shutterstock)

Fødevareminister Mette Gjerskov lancerer en hundepakke med fire centrale initiativer: Håndtering af strejfende hunde Mette Gjerskov foreslår at ændre mark- og vejfredsloven sådan, at den eksisterende regel om, at man må skyde omstrejfende hunde, bliver sløjfet, og at reglerne om hunde bliver samlet i hundeloven: ”Jeg synes ikke, det er en holdbar løsning at give borgerne, at de kan skyde en hund, der strejfer, uden at den skader andre dyr eller mennesker. Derfor bør denne mulighed for selvtægt slettes af lovgivningen. Den slags sager skal henvises til politiet. Samtidig vil jeg forenkle reglerne og samle de fleste bestemmelser om hunde i én lov”, siger Mette Gjerskov. Håndtering af hunde, der bider Hundelovens forbud mod bestemte hunderacer skal evalueres, og håndteringen af skambid skal ændres. ”Der er behov for en evaluering både af forbuddet mod bestemte hunderacer og af håndteringen af hunde, der bider. Hundeloven har gjort mange mennesker utrygge. Jeg vil gerne genskabe trygheden og tage hensyn til både dyrenes velfærd, til hundeejerne og til de mennesker, der er bange for hunde. Derfor har jeg nu tilrettelagt en proces, hvor vi både inddrager interessenterne og sikrer en faglig evaluering, inden jeg sender lovændringer i Folketinget. Jeg begynder på onsdag, hvor jeg har inviteret en lang række interessenter til et møde i ministeriet”, fortæller Mette Gjerskov. Servicetjek af en række forhold, der vedrører hunde Fødevareministeriet vil gennemføre et servicetjek af en række forhold vedrørende hunde, herunder bestemmelser i relation til hundekenneler, fyrværkeriloven og registrering af hunde. Oplysningsindsats til hundeejere Endelig vil Mette Gjerskov styrke oplysningen til borgerne om valg af hunderace og om ansvaret med at passe hunde. Pressemeddelelse fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?