Med et lyst citat af Dalai Lama indleder Tibetanerklubben meddelelsen om, at klubben ikke længere findes. Vælg at være optimistisk, det føles bedre, skriver racerepræsentanten Hanne Mathiasen i meddelelsen.
Og optimistiske er netop, hvad de forsøger at være i den hedengangne klub, som blev stiftet i 1977.
– Det er vemodigt, men vi håber, at racen vil blomstre, som en del af Klubben for små selskabshunde. Arbejdet for at styrke racen fortsætter, og vi vil fortsat gerne være del af fællesskabet med vore nabolande, skriver Hanne Mathiasen, der ikke lægger skjul på, at hun er trist over udviklingen.
– Det er trist - for at sige det på nordjysk! Særlig, når man som mig, har været med næsten fra starten, lyder det fra den racekyndige kvinde, der afslører, at et faldende medlemstal er skyld i lukningen.
– Klubben nåede at fejre 40 års jubilæum, før vi måtte erkende, at dalende medlemstal og mangel på ildsjæle, der ville arbejde for klubben og racen, gjorde det nødvendigt at lukke og slukke. En æra var slut, lyder det i mailen fra Hanne Mathiasen.
Den gamle hjemmeside fortsætter i en ny version. www.tibetanerklubben.dk
Her kan man følge med i, hvad der sker i Danmark ved at tilmelde sig "Følg på e-mail".
Man kan blandt andet se, hvornår der er sociale arrangementer og udstillinger.
Udstillingsfolket kan fornøje sig over at Klubben for små selskabshunde arrangerer mange udstillinger.
Listen med DNA resultater, samt han- og hvalpelisterne bliver bevaret.
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen
Snart går det løs med endnu en udstillingssæson, og vi stiller med både fotostudie, fotograf og journalist
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen