Med et lyst citat af Dalai Lama indleder Tibetanerklubben meddelelsen om, at klubben ikke længere findes. Vælg at være optimistisk, det føles bedre, skriver racerepræsentanten Hanne Mathiasen i meddelelsen.
Og optimistiske er netop, hvad de forsøger at være i den hedengangne klub, som blev stiftet i 1977.
– Det er vemodigt, men vi håber, at racen vil blomstre, som en del af Klubben for små selskabshunde. Arbejdet for at styrke racen fortsætter, og vi vil fortsat gerne være del af fællesskabet med vore nabolande, skriver Hanne Mathiasen, der ikke lægger skjul på, at hun er trist over udviklingen.
– Det er trist - for at sige det på nordjysk! Særlig, når man som mig, har været med næsten fra starten, lyder det fra den racekyndige kvinde, der afslører, at et faldende medlemstal er skyld i lukningen.
– Klubben nåede at fejre 40 års jubilæum, før vi måtte erkende, at dalende medlemstal og mangel på ildsjæle, der ville arbejde for klubben og racen, gjorde det nødvendigt at lukke og slukke. En æra var slut, lyder det i mailen fra Hanne Mathiasen.
Den gamle hjemmeside fortsætter i en ny version. www.tibetanerklubben.dk
Her kan man følge med i, hvad der sker i Danmark ved at tilmelde sig "Følg på e-mail".
Man kan blandt andet se, hvornår der er sociale arrangementer og udstillinger.
Udstillingsfolket kan fornøje sig over at Klubben for små selskabshunde arrangerer mange udstillinger.
Listen med DNA resultater, samt han- og hvalpelisterne bliver bevaret.
Det blev en golden retriever, der tog sejren i den store online hundeudstilling. Her kan du læse om den og om dommernes bedømmelse. Sejren faldt på et tidspunkt, hvor ejer Laila Ager i den grad havde brug for en succesoplevelse
Endnu en stor dag i Herning er slut. Dagen kulminerede med en Best in Show finale, hvor Forget Me Not løb med sejren
I morgen går det igen løs i Ballerup. Det er to år siden, vi sidst var der. Sådan så det ud dengang
Hvad er hunden.dk egentlig for noget, og hvor kan du følge siden. Det kan du læse i denne artikel
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.