Et glimt af håb til Yulin hundekødsfestival

25-06-2016 12:00, af Kasper Larsson
Den kinesiske hundekødsfestival er garant for forfærdelige grusomheder mod hunde, der i stor stil må lade livet for at stille de besøgendes sult. Men heldigvis findes der mennesker, der gør en forskel for de mange hunde.
Copyright Ridehesten.com
På billedet ses blot en brøkdel af de hunde, The Animal Hope & Wellness Foundation har reddet i løbet af de sidste dage. (Foto: Facebook)

Amerikanske Marc Ching har flere gange tidligere rejst til Kina og andre hundespisende nationer for at redde misbrugte hunde med en meget dyster fremtid. Ved flere lejligheder har han udgivet sig for at være køber af hundekød og i al hemmelighed reddet hundene fra slagtehusene. Det i sig selv har været store udfordringer. Hele verden hjælper til I Yulin venter der Ching en endnu større udfordring. Han har derfor rekrutteret mellem 20 og 30 aktivister, der skal hjælpe ham med at tvinge sit politiske budskab igennem. Gruppen inkluderer forhenværende militærofficerer, dyrlæger fra USA og frivillige aktivister fra Indonesien, USA, Beijing og Hongkong. – Jeg ønsker, at folk i Kina skal være i stand til at se, at forandring er en mulighed, siger Ching til LA Weekly. – Folk fra hele verden, selv Fra Kina, samles for at hjælpe os. Tur med tæsk og tilbageholdelser Turen til Kina har indtil nu været begivenhedsrig for Marc Ching. Han er blevet tæsket, tilbageholdt i lufthavnen, og han har reddet op imod 1000 hunde, der nu mangler et hjem. Chings nonprofit organisation, Animal Hope and Wellness Foundation, har kun plads til 2-300 hunde. Han rækker derfor ud mod lokale hjælpeorganisationer og beder om hjælp til at løfte den tunge byrde. Alternative metoder På en af sine ture sidste år hjalp Ching ejeren af et slagtehus med at starte forfra i en ny branche. I bytte for at stoppe virksomheden og udlevere hundene hjalp Ching ejeren med at finde en lokalitet til en vegetarisk nudelrestaurant. For at sikre ejeren en god start på sin nye virksomhed, betalte Ching de første seks måneders leje samt vand, varme og elektricitet. Slagtehuset blev jævnet med jorden. Kilde: Laweekly.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.