Dyrenes Beskyttelse: Rekordmange dyr i 2020 dog ikke hunde

04-02-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse har offentliggjort deres tal for 2020, og der er ny rekord i antallet af dyr, de har taget sig af. Dog faldt antallet af hunde, hvilket coronaen nok skal have skylden for

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyrenes Beskyttelse

 

Tusindvis af katte og flere hundrede hunde, kaniner og marsvin blev i 2020 indleveret på et af Dyrenes Beskyttelses otte internater. Et rekordstort antal dyr, 8207 dyr i alt, fik et nyt hjem i 2020.

Internaterne formidler flest katte, men også mange kaniner og hunde. I 2020 fik 6.668 katte, 399 hunde, 563 kaniner, 113 marsvin og 464 mindre dyr som fugle, krybdyr og mindre gnavere nye gode hjem fra de otte internater.

– Vi er utrolig glade for, at folk støtter vores arbejde og er interesserede i at hjælpe dyrene. Det var ikke muligt at hjælpe alle dyrene, hvis ikke det var for dem der adopterer dem, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef ved Dyrenes Beskyttelse.

Mens antallet katte, der i 2019 fik nyt hjem gennem Dyrenes Beskyttelse lå på godt 5000, hvilket var rekord, er det tal i 2020 steget til 6.668 katte, så faldt antallet af indleverede hunde.

Under coronakrisen har mange danskere været mere hjemme og har i den forbindelse øjnet muligheden for at byde et nyt firbenet medlem velkommen i familien.

– Mange opdrættere har meldt om massiv efterspørgsel og lange ventelister, og vi har også set et fald i antallet af indleverede hunde på vores internater i 2020. At få en hund er en stor opgave og man påtager sig et kæmpe ansvar mange år frem i tiden, men den store efterspørgsel har ikke skabt dårligere hjem. Vores internater bruger rigtig meget tid på at matche de rette ejere med den rigtige hund. Vores oplevelse var, at der var flere gode hjem at vælge i mellem til hver hund, da der simpelthen har været større efterspørgsel, fortæller Jens Jokumsen.

I 2020 fik 399 hunde nyt hjem gennem Dyrenes Beskyttelse.

I alt fik 8207 dyr nye hjem gennem Dyrenes Beskyttelse i 2020.

Læs også

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Hvalpe reddet fra social sag – Twix og Thit har fået en ny start

07-06-2025 07:28, af Benedicte Lorenzen, Dyrenes Beskyttelse

Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.

Frivillige skaber tryghed og omsorg for dyrene på internatet

24-02-2025 11:38, af Cecilie Friis Amstrup

Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.