Sidste år gik 125 hunde og hundeejere en tur langs Odense Å for at støtte brysterne i forbindelse med Kræftens Bekæmpelse Lyserød Lørdag. Derved fik veterinærsygeplejerske og adfærdsbehandler Tanya Dick samlet mere end 7.500,- kroner ind til Kræftens Bekæmpelse. Godt 1.300,- kroner af dem kom fra en spontan auktion på dagen. - Jeg har fået mange positive tilbagemeldinger fra arrangementet sidste år, så derfor laver jeg et lignende arrangement igen. Men denne gang er målet at samle endnu flere penge ind end sidste år, fortæller Tanya Dick, der allerede har fået gode tilsagn fra sponsorer. - I år er der igen en goodiebag til hundene og til de første 25 tilmeldte hunde, er der en pose Healthy Treats fra Specific. Jeg har dog kun få tilbage, så man skal skynde sig at melde til, betoner Tanya Dick. Gåtur, auktion og lodtrækning Gåturen er to kilometer lang, så også små hunde kan følge med. Der startes ud fra Eventyrhaven bag ved Domkirken klokken 13.00 efter et fællesfoto er taget. Arrangementet slutter med en auktion og lodtrækning blandt de tilmeldte. Der trækkes lod, og der afholdes auktion om en masse lækre ting. Der er både foder, hundesenge, gavekort, aktivitetslegetøj og gaveæsker og meget meget mere. Bær lyserødt - Jeg vil gerne opfordre alle tilmeldte til at bære noget lyserødt, så det bliver lidt festligt og i Støt Brysternes ånd. Og så er det jo en god idé at følge siden på Facebook, så man kan blive orienteret om de forskellige ting, pointerer Tanya Dick. Hvis man vil være sikker på en goodiebag og snacks, er tilmelding og betaling nødvendigt inden 4. oktober. Alle pengene går ubeskåret til Kræftens Bekæmpelse Støt Brysterne. Du kan læse mere om arrangementet på Facebook (link under billederne til højre) Tilmelding Arrangementet koster 50,- kroner pr. snude, hvad enten man er hund eller ejer, og der kan tilmeldes via mailen tanyastotbrysterne@hotmail.com (der er link under billederne til højre). Man er dog først tilmeldt, når beløbet er indbetalt på konto.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.