Cykelhold testet af dopinghund

19-09-2011 13:35, af Tine Luther
I forbindelse med VM i cykling, som afholdes netop nu i København, er dopinghunden Chili - ansat hos SKAT - sat på arbejde.

Cykelhold fra alverdens lande er i de seneste dage ankommet til København for at deltage i cykel-VM, der starter mandag i dag, mandag den 19. september. SKATs særlige dopingprojekt har taget imod en lang række af landsholdene ved grænserne - særligt i Rødby. - Når vi har valgt at kontrollere i forbindelse med cykel-VM, så har det været for at sende et præventivt signal. At det ikke kun er rytterne, der bliver testet for dopingstoffer i forbindelse med løb, men at man også kan risikere at få undersøgt bilerne, når man krydser landegrænserne, forklarer Axel Grønkjær, der er projektleder for SKATs særlige dopingprojekt. SKATs kontrol rettede sig især mod de mange biler, varevogne og lastbiler, der bragte forplejning og udstyr til de mange landshold. Hunden Chili, der også har en stærk næse for dopingstoffer, bistod under kontrollerne. - Vi fandt store mængder medicin i de biler, der medbringer service og forplejning. Men det er vel at mærke medicin, der lovligt kan indføres i Danmark. Dopingstoffer blev der heldigvis ikke fundet noget af, konstaterer Axel Grønkjær. Hunden Chili er den første hund i Danmark, der er godkendt til både at snuse efter narko og doping. Den blev godkendt som dopinghund i juli 2011. - De mange køretøjer, som vi undersøgte fredag og lørdag, tog godt imod os og roste vores indsats mod doping. Også selvom det betød, at bilerne skulle kontrolleres, inden de kunne fortsætte til København, fortæller Axel Grønkjær. Kilde: SKAT Se mere om Chili via linket under billederne til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.