Bofællesskab for udviklingshæmmede har fået hund

21-10-2014 13:26, af Tine Luther
I Sverige har man tænkt nye tanker: Et bofællesskab for udviklingshæmmede fået en hund som fast beboer.
Copyright Ridehesten.com
Se indslaget om Sammi og bofællesskabet for udviklingshæmmede via linket nedenfor. (Screendump fra hd.se)

På døren til det svenske bofællesskab Fjällugglegatan i Maria Park, Helsingborg, hænger et skilt med teksten ”Advarsel – legende hund”. Dermed er besøgende informeret om, hvad de kan møde bag døren. Tiltaget med at lade en hund flytte permanent ind i et bofællesskab for udviklingshæmmede har fået stor succes, omend der fra visse sider blev vist en vis skepsis, inden planen blev realiseret. Enhver skepsis blev dog hurtigt gjort til skamme, da hunden Sammi flyttede ind for nogle uger siden. Hvis man holder af hunde... Det var lederen Jessica Swartling, der efter at have haft sin hund med på arbejde, fik iéen om at lade en hund flytte ind i bofællesskabet og mærkede den samhørighed, der opstod mellem beboerne og hunden. Fra andre steder kendte hun desuden den positive indvirkning, f.eks. besøgshunde kan have. Derfor tænkte hun, at hvis man bor i bofællesskab og holder af hunde – hvorfor skulle man så ikke kunne have en hund boende hos sig? Personalet var med på idéen, og Jessica Swartling arbejde videre på sagen. Hun kunne ikke finde andre bofællesskaber, der har en hund boende – hvis der er hunde involveret på den ene eller anden måde, tilhører de personalet, som tager hunden med sig hjem, når vagten er overstået. Sammi blev straks enormt populær Sammi er blevet enormt populær i bofællesskabet – så populær, at personalet har måttet lave et skema over, hvis tur det er til at lufte ham. Alle vil passe den nye beboer. – Jeg er blevet mere glad, tænker mere på gode ting og er tryg, fortæller en af beboerne om forskellen på tiden før og efter Sammi. SE INDSLAG OM SAMMI VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: hd.se/helsingborg

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.