Den nyeste udgave af HUNDEN har to begivenheder, som fylder meget i bladet. Det er naturligvis årets sidste hundeudstilling i Herning, hvor årets vindere også blev hyldet. Derudover er det tid til at stemme folk ind i bestyrelsen, hvilket naturligvis også fylder en god del af bladet.
Derudover får du en artikel om Annika Aakjær og hendes dansk/svenske gårdhund Tove, som for alvor har åbnet hendes øjne for, hvor fantastisk hundeverdenen kan være.
For at blive ved den lille race har vi selvfølgelig også et fyldigt sammendrag fra de dage i Herning, hvor dansk/svensk gårdhund tog det store skridt mod en international anerkendelse. Det var en fest.
Kender du Christine Due? Hvis ikke, så er du nok ikke synderligt jagtinteresseret. Hun har netop vundet VM guld i Sankt Hubertus-disciplinen for femte gang. Det er meget imponerende.
Hovedpersonen i månedens raceportræt er bichon havanais. Læs blandt andet om den charmerende hunds historie, adfærd og træning.
Vil du selv kaste dig ud i hundetræningen, får du en gør-det-selv guide til snudetarget.
Derudover kan du blandt andet komme med til Nordiske Mesterskaber i juniorhandling, DDK’s instruktøruddannelse, europæisk markprøvemesterskab for retrievere og læse sidste nyt om Cim og Gaby.
Vi håber, du vil tage godt imod bladet. Og husk, at mailboxen altid er åben for ris, ros og spændende historier
bkn@wiegaarden.dk
I efteråret kan haven, stadig, være et eldorado for både haveejere og deres hunde. Men selv om du har et sikkert hegn rundt om din grund, er der alligevel ind imellem grund til at holde et holde ekstra øje med hunden, for inde i haven kan der være både planter og redskaber, der er farlige for din firbenede ven. Se Agrias 5 tip til en hundesikker efterårshave
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.