Man har indtil nu formodet, at det var kinesere, der for cirka 15.000 år siden på baggrund af en ulveflok fremelskede verdens første hund. Ny forskning under det store europæiske DNA–projekt ”LUPA” viser, at hunde er fremavlet på baggrund af ulve mange forskellige steder i verden. Forskerne, deriblandt danske Merete Fredholm, professor ved Institut for Klinisk Veterinær- og Hudyrsundhed/Genetik & Bioinformatik, Københavns Universitet, har kortlagt generne hos mange forskellige hunderacer. I undersøgelsen har forskerne brugt den specielle teknik Single Nucleotid Polymorphism (SNP), hvorved de har kunnet finde den enkelte hunds DNA–fingeraftryk. Ved at sammenligne disse har man blandt andet kunnet fastslå, at individerne inden for en given race ligner hinanden utroligt meget, at der er fremavlet hunde uafhængigt af hinanden flere steder på jorden, samt at hunde helt sikkert nedstammer fra ulve uden indblanding af andre dyrearter. Kilde: Videnskab.dk
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet