Afskyelige bjørne/hunde-kampe

25-06-2011 09:54, af Tine Luther
I Pakistans bagland findes en bizar form for underholdning: Bidske hunde slippes mod forsvarsløse bjørne. Dette dyrplageri skal stoppes nu!
Copyright Ridehesten.com
Hunde angriber ved en bjørne/hundekamp i Pakistan. Antallet af bjørne/hundekampe er faldet drastisk de seneste år og foregår nu kun i det skjulte. Det er resultatet af et målrettet samarbejde med WSPA’s medlemsorganisation i landet, BRC (Bioresource Research Centre). © WSPA/Mark Rissi

I visse dele af Pakistan bliver bjørne tvunget til at kæmpe imod aggressive hunde – udelukkende for at underholde et publikum. Bjørnen står bundet i en arena, tænder og kløer er slebet ned. Den er fuldstændig forsvarsløs. Under kampen får bjørnen alvorlige skader. Tit får den snuden næsten helt bidt af. Og øjnene bliver snittet i så voldsom en grad, at den ofte bliver blind. Uden for arenaen lever bjørnene i fangenskab. De får typisk hverken den føde eller omsorg, de har brug for. Skaderne efter kampene bliver heller ikke behandlet. Desuden er kampene ulovlige. Alligevel bliver bjørne fanget i naturen og solgt for at underholde. Øjenvidneberetning fra bjørne/hundekamp Dr. Fakhar-i-Abbas: ”Dagen var varm og fugtig. Tilskuerne var tydeligt tændte. De trampede med fødderne, hurtigere og hurtigere, for at få underholdningen til at begynde. Og så var den der – en kæmpestor sortbjørn blev ledt ind i arenaen. Men der var noget galt. Bjørnen stod ikke oprejst og stolt. Han humpede ind, kom næsten krybende. Hans øjne var helt døde. Snuden hang løst fra hans ansigt. Så brød helvede løs. Fire aggressive hunde omringede ham, de snerrede og gjorde sig klar til at angribe. Bjørnen prøvede at lange ud efter dem, men havde ikke nok kræfter. Hundene for på ham, bed sig fast i hans stakkels snude og rev i den, til den hang i et enkelt stykke kød”. Blodig og ulovlig "underholdning" Op til 2000 tilskuere pr. gang samles for at se kampene. ”Underholdningsformen” er blandt de mest barbariske og blodige i verden. Der tjenes penge på kampene. Arrangementerne bliver organiseret af magtfulde landejere i Pakistans bagland. De ejer og træner selv hundene – jo mere bidske og brutale i kamp jo mere prestige til ejerne. Kampene er forbudte (Pakistan Wildlife Act) og går også imod den islamiske lære, som forbyder at dyr sættes mod hinanden i kamp. Bjørnene ejes af fattige folk, som bliver betalt af landejerne for at lade deres dyr deltage i kampene. Giv bjørnene et bedre liv – støt WSPA’s arbejde Dyreværnsorganisationen WSPA har stoppet mange bjørne-hundekampe. Men de brutale og blodige slagsmål sker stadigvæk. Du kan være med til at give bjørnene en hverdag uden frygt og smerte. I dag bor flere af de bjørne, WSPA har reddet, i et reservat i Pakistan. Og de har fået et helt nyt liv. Deres sår og skader er behandlet, de får ordentlig mad – og for første gang i lang tid har de frihed til at bevæge sig, som de vil. Hjælp med at redde de ca. 65 bjørne, der stadig bliver tvunget til at kæmpe mod hunde, og hjælp os med at give dem et godt liv: 130 kr. sikrer fem bjørne en effektiv ormekur 300 kr. sikrer kost og vitaminer til en bjørn i en måned 550 kr. sikrer transport af en reddet bjørn til reservatet 1.100 kr. sikrer dyrlægepleje og medicin til en bjørn i et år. Se mere og støt kampen mod bjørne/hundekampene via linket til højre under billedet. Kilde: WSPA

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.