Verdens rigeste hund er død

15-06-2011 10:50, af Anne Kristine Tollestrup
Hunden Trouble levede et luksuriøst liv, efter at den arvede 60 millioner kroner fra sin ejer.
Copyright Ridehesten.com
Screendump fra politiken.dk

Den afdøde hotelejer Leona Helmsleys efterlod sin hund Trouble en arv på 60 millioner kroner i 2007. Mange blev stødt af den store arv, ikke mindst fordi to børnebørn var blevet gjort arveløse. Det resulterede i, at mange misundte hunden, der gennem de senere år også modtog flere dødstrusler. I 2008 lykkedes det familien at få reduceret hundens arv til ti millioner kroner. Stadig et behageligt hundeliv På trods af at arven blev mindre, kunne Trouble stadig leve et yderst behageligt hundeliv. Dog ønskede ingen i familien at overtage den rige hund, der i stedet blev fløjet til Florida med et privatfly. Her levede hunden resten af sine dage i Sarasota, hvor direktøren for et Helmsley hotel, Carl Lekic, overtog hunden. Ifølge Carl Lekic løb de årlige udgifter på hunden op i godt en million kroner: - Sikkerhed: 500.000 kr. - Klipning og anden pleje: 100.000 kr. - Dyrlægeregninger: 100.00 kr. - Honorar for pasning: 300.000 kr. Den lille hvide malteser havde nyreproblemer, hvilket var årsagen til de store dyrlægeregninger. Hvor Trouble før i tiden var vant til at blive fodret med krabbe, ost og dampede grøntsager, købte Carl Lekic i stedet almindeligt hundemad fra dåse, hvilket betød, at maden kun kostede omtrent 6.000 kr. om året. Til jord skal du blive… Efter sin død blev Trouble brændt, dog vides det ikke, hvad der er sket med asken. I sit testamente skrev Leona Helmsley, at hunden skulle bisættes i hendes mausoleum i Sleppy Hollow. Dog er man ikke sikker på hvorvidt det er sket, da kirkegården ikke tillader begravelse af dyr sammen med mennesker. Resten af arven placeret i fond Nyheden om Troubles død kom først frem i sidste uge, på trods af at hunden faktisk døde i december 2010. Den blev 12 år gammel. Resten af Troubles arv er gået til en velgørende fond, som Leona oprettede inden sin død. Kilde: politiken.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet