Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Copyright Ridehesten.com
Familien er bosat nær Klosterhede plantage, hvor der kendes til ulve. Grafik: ChatGPT

Onsdag eftermiddag, forsvandt den tre måneder gamle ruhårede hønsehund Bruno fra græsplænen hjemme hos sin ejer. Familien, som bor mellem Ramme og Bøvlingbjerg, havde netop lukket deres hunde ud, da hvalpen pludselig ikke længere kunne kaldes ind.

Omkring tre og en halv time senere blev Bruno fundet livløs i et skovområde 900 meter fra hjemmet.

Vi blev utroligt kede af det. Den var kun tre måneder gammel, og vi havde tænkt os at beholde den, fortæller ejeren.

Tydelige bidmærker

Hvalpen blev fundet med markante skader. Ifølge oplysninger fra både TV Midtvest og Folkebladet Lemvig var der tydelige bidmærker over ryggen, bugen og halsen. Fundet gav anledning til mistanke om, at et rovdyr kunne stå bag.

Allerede torsdag morgen blev en vildtkonsulent fra Naturstyrelsen tilkaldt for at undersøge sagen nærmere. Kort efter undersøgelsen stod konklusionen klar. Det er med sikkerhed en ulv, der har dræbt hunden. Det har vi konkluderet på baggrund af bidmønsteret, siger vildtkonsulent Jens Henrik Jacobsen.

Der blev samtidig sikret DNA-prøver fra bidsårene, og hvalpen blev taget med til yderligere undersøgelse. Allerede samme formiddag vurderede Naturstyrelsen dog, at der ikke var tvivl om dødsårsagen.

Tæt på hjemmet

Hændelsen har gjort stort indtryk på familien, ikke mindst fordi angrebet skete tæt på boligen. Hvis vores hvalp var løbet op i skoven og var blevet taget der, så var det dens egen skyld. Det kunne jeg nemmere acceptere, siger ejeren. At en hvalp kan blive taget så tæt på hjemmet, er noget, der er svært at forholde sig til i hverdagen.

Ifølge Naturstyrelsens anbefalinger bør hunde ikke færdes frit uden opsyn i områder, hvor der er ulve. Det er en anbefaling, som kan være vanskelig at efterleve for mange, der bor på landet med store grunde og frie omgivelser.

"Hvis ikke vi kan lukke vores hund ud, så skal vi ikke have hunde. Det er en del af det at bo på landet," siger ejeren til TV Midtvest

Hændelsen er endnu et eksempel på de dilemmaer, der opstår i områder, hvor ulven igen er en del af naturen, og hvor hverdagslivet som hundeejer i stigende grad kræver nye overvejelser.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund