Ulovlig avl på forbudte racer

31-10-2011 13:43, af Tine Luther
Ifølge hundeloven er det forbudt at avle på bl.a. american staffordshire terrier. Visse hundeejere ser stort på dette. Nogle avler endda ulovlige hvalpe gentagne gange, og hundeloven giver ingen sanktionsmuligheder. Det betyder aflivninger af flere sunde og raske hvalpe.
Copyright Ridehesten.com
American staffordshire terrier, også kaldet amstaff, er en af de 13 "forbudte racer". (Modelfoto: Shutterstock)

Efter at have fået et tip om, at der befandt sig ulovligt opdrættede hvalpe på en adresse i Vesterborg på Lolland, troppede politiet torsdag i sidste uge op og hentede hvalpene. Tre hvalpe og en drægtig tæve, alle af racen american staffordshire terrier, som det er forbudt at avle på, blev fjernet fra adressen – hvalpene med henblik på aflivning. Hundenes ejer, en 44-årig mand, får en bøde for overtrædelse af hundeloven – for anden gang! Han har tidligere fået en bøde grundet avl på selvsamme tæve, som han nu har lavet hvalpe på. Ingen sanktionsmuligheder Allerede i maj måned udtalte dyrlæge Henriette Marqvorsen fortvivlet, at hun havde fået til opgave at aflive en masse sunde hvalpe af forbudte racer. Efter aflivningerne kan ejerne så bare fortsætte den ulovlige avl, idet hundeloven ikke giver mulighed for tvangssterilisation – ikke engang af tæver, der er avlet ulovligt på flere gange. Hundeloven giver ingen sanktionsmuligheder over for de mennesker, der avler på ulovlige racer. Forbudte racer Nedenfor ses en liste over de 13 forbudsracer. Hunde erhvervet inden den 17. marts 2010 må ejerne beholde, men på offentlige områder skal hundene føres i snor og bære mundkurv. Visse steder – f.eks. i hundeskove – må hundene dog løbe frit, men de skal altid bære mundkurv. Reglerne gælder også for blandinger, hvori forbudsracer indgår. Loven blev i øvrigt vedtaget på trods af bl.a. DKK’s anbefalinger om ikke at forbyde bestemte racer. Pitbull Terrier Tosa Inu Amerikansk Staffordshire Terrier Fila Brasileiro Dogo Argentino Amerikansk Bulldog Boerboel Kangal Centralasiatisk Ovtcharka Kaukasisk Ovtcharka Sydrussisk Ovtcharka Tornjak Sarplanina Kilde: folketidende.dk og hundeloven

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.