Som en nål i en høstak

12-09-2011 13:05, af Tine Luther
En landmand tabte sin iphone under høstarbejdet – og en hund fra DcH's eftersøgningstjeneste snuste sig frem til den. Eftersøgningstjenestens ydelser er gratis – også for dig!
Copyright Ridehesten.com
DcH har eftersøgningshunde over hele landet. (Modelfoto: hunden.dk/Tine Luther)

Hvad der sket for Jacob Dalby, landmand i Vesterbølle, kan også nemt ske for dig og mig: Vi mister noget, der har værdi for os, men ikke er en ”stor” nok sag til, at politiet kan tage sig af det. Jacob Dalby mistede sin iphone under markarbejdet – og den var ikke lige at finde! Derfor rekvirerede han en hund fra DcH's eftersøgningstjeneste, og inden længe stillede Børge Larsen med sin golden retriever Gabi op. Det var Gabis første opgave i tjenesten, men opgaven blev løst til ug. Endda selvom iphonen havde ligget på marken et døgns tid, og det havde regnet, siden den blev tabt. En lille halv time tog det, så var iphonen fundet og afleveret til en glad Jacob Dalby. Kilde: nordjyske.dk HAR DU MISTET NOGET, DU GERNE VIL HAVE FUNDET? – Kontakt DcH’s eftersøgningstjeneste på tlf. 25 38 51 98/75 65 65 37 KAN EFTERSØGNINGSHUNDEN FINDE DET? – Ja, hvis du kan fortælle, hvor du har været, da du tabte genstanden, er der meget stor sandsynlighed for, at hunden kan finde den. Også selvom den har ligget flere dage i rusk og regn. TYPISKE EFTERSØGNINGSOBJEKTER: Nøgler Punge/kreditkort Smykker Mobiltelefoner Høreapparater Briller Kikkerter Eftersøgningstjenesten leder normalt ikke efter bortløbne hunde. Bærer en bortløben hund halsbånd, siger tjenesten dog ikke nej – for hunden kan sidde fast i halsbåndet et sted, og det skal den ikke udsættes for i længere tid. Du kan se mere om DcH's eftersøgingstjeneste via linket under billedet til højre (vælg menupunktet "Eftersøgning").

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

At få sagt ordentlig farvel

16-08-2020 10:58, af Hanne Bindslev Gregersen

I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk

Advarsel til hundeejere: Farlig larve spreder sig i Danmark

05-02-2025 09:03, af Cecilie Friis Amstrup

Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet